[vc_row triangle_shape=”no”][vc_column][vc_tabs][vc_tab title=”علامت تجاری” tab_id=”22cce43d-0fba-8″][vc_column_text]

امروزه شرکتها و اشخاص برای گسترش بازار و توسعه تجارت خود به دنبال راه یابی به بازارهای بین المللی هستند، دستیابی به این بازارها هم به رونق و سودآوری بنگاههای اقتصادی کمک میکند و هم در یک نگاه کلان بر شکوفایی اقتصاد کشور موثر است.
یکی از مهمترین مقدمات صادرات کالا، ثبت علامت تجاری (برند) در کشور مقصد است، علیرغم تهدیدهای موجود در بازار رقابتی و احتمال ثبت علامت شما توسط سایر رقبا – به منظور ایجاد اختلال و جلوگیری از صدور کالا به بازار کشورهای هدف- اخیرا در قوانین بسیاری از کشورها ثبت علامت تجاری از پیش شرطهای ورود کالاست. به عنوان نمونه وزارت اقتصاد و بازرگانی عراق در مقررات اخیرالتصویب خود ثبت علامت تجاری یک کالا را برای اجازه ورود آن ضروری می داند.

ثبت علامت در مقیاس بین المللی از دو طریق صورت می پذیرد:

راه اول: سیستم مادرید

طریقه اول ثبت از طریق سیستم بین المللی مادرید است. به موجب عهدنامه مادرید که ایران نیز از کشورهای عضو این موافقت نامه است، متقاضی ثبت علامت در هریک از کشورهای عضو میتواند با مراجعه به اداره ثبت علامت کشور خود (کشور مبدا) ثبت علامت خود را در هریک از کشورهای عضو یا انتخاب آنها و پرداخت هزینه های مربوط درخواست نماید.

یکی از پیش شرط های مهم ثبت علامت از این طریق ثبت علامت در کشور مبدا (کشور متقاضی) است و نکته مهم دیگر اینکه بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای همسایه ای که مقصد تجاری بسیاری از بازرگانان را تشکیل می دهند عضو این موافقتنامه نیستند.

صرف فایل کردن اظهارنامه در کشورهای مبدا برای درخواست ثبت علامت در کشورهای عضو، کافی است . متقاضی موظف است ظرف سه سال ثبت قطعی علامت خود را به اطلاع کشورهای انتخابی خود برساند درغیر اینصورت ثبت علامت در این کشورها کان لم یکن خواهد شد.

از مزایای ثبت بین المللی مادرید حذف هزینه های ترجمه رسمی و استخدام وکیل در کشورهای متعدد است. باید توجه داشت که متقاضی می بایست کلیه هزینه های مورد نیاز جهت ثبت را بدوا در حساب سازمان جهانی مالکیت فکری wipo به فرانک سوییس پرداخت نماید که برای هرکشور متفاوت و به صورت مستقل محاسبه می شود.

برای مثال هزینه ثبت علامت در یونان۷۶۸ فرانک و در ترکیه ۷۹۶می باشد و اگر متقاضی درخواست ثبت علامت در این دو کشور را بنماید مجموع هزینه ها توسط متقاضی پرداخت خواهد شد.

راه دوم: سیستم داخلی

راه دیگر برای ثبت علامت تجاری ثبت از طریق سیستم داخلی آن کشورها است در این مسیر متقاضی می بایست مدارک خود را به زبان کشور مقصد ترجمه و از کشورهای مورد نظر وکیل استخدام نماید.

یکی از مزایای این روش این است که نیازی به ثبت علامت در کشور متبوع (کشور مبدا) نیست و همانطور که اشاره کردیم بسیاری از کشورهای منطقه که مقصد اصلی تجار ایرانی را تشکیل می دهند، عضو موافقت نامه مادرید نبود و ثبت علامت آنها فقط از همین طریق امکانپذیر است.

دفتر حقوقی تدبیر توسعه عرفان امکان ثبت علامت تجاری را از طریق سیستم مادرید و همچنین از طریق سیستم داخلی با همکاری موسسات حقوقی بین المللی در سرتاسر دنیا برای مراجعین خود فراهم نمود و در این امر به تجار ایرانی خدمت رسانی می نماید.

[/vc_column_text][/vc_tab][/vc_tabs][/vc_column][/vc_row]