همان طور که در این صفحه مفصلا به تعریف علائم تجاری و با همان برند پرداخته ایم نام تجاری یا برند ترکیبی از نام، سمبل، نشانه، طرح، شعار، علامت یا ترکیبی از آنهاست که موجب شناسایی محصول، تمایز آن از سایر محصولات و انتقال یک مفهوم یا احساس به مخاطب می شود. یکی از نکاتی که باید راجع به علامت تجاری در نظر بگیرید ثبت آن می باشد زیرا برای انجام حمایت های حقوقی از علامت لازم است که برند خود را به ثبت برسانیم.

ضرورت ثبت علامت تجاری

ثبت یک علامت تجاری شبیه به داشتن سند مالکیت آن علامت می باشد ! در واقعی شما زمانی مالک یک علامت هستید که آن را ثبت کرده باشید . پس از آن که شما علامتتان را ثبت کردید تنها مالک انحصاری آن شما هستید و هیچ شخص و یا شرکت دیگهری حق استفاده از آن را بدونه اجازه شما ندارد . با اینکار حق انحصاری استفاده از علامت را به خود اختصاص داده اید . این امر باعث میشود هر شخص  و یا شرکتی که از علامت شما و یا علامت مشابه آن استفاده کرده باشد حق شکایت در مراجع قضایی داشته باشید و اقدام آنها را متوقف نمایید . در صورت عدم ثبت برند اثبات اینکه این علامت متعلق به شماست و شما پیش از دیگران از آن استفاده نموده‌اید بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین ثبت کردن علامت – که کار چندان دشواری هم نیست و هزینه قابل توجهی هم ندارد- به شما این اطمینان خاطر را می‌دهد که علامتتان در اختیار شماست و رقبا و متقلبین نمی‌توانند از آن سوء استفاده کنند و هزینه‌ها و زحمات بازاریابی و تبلیغات شما را بر باد دهند.

چه برند هایی را نمیتوانیم ثبت کنیم و مالک آن شویم ؟

ثبت علامت نیز مانند سایر امور دیگر شامل ضوابط و محدودیت‌های خاص خود می شود و نمی‌توان هر اسم و علامتی را برای کسب وکار خود به ثبت رساند . بنابراین در انتخاب علامت خود باید دقت داشته باشید و از موارد ممنوعه احتراز کنید. اما کدام علامت‌ها را نمی‌توان ثبت کرد؟!

  • علامتی که عین یا مشابه علامتی باشد که قبلاً به نام مالک دیگری ثبت شده است، قابل ثبت نیست.
  • اسم یا عنوانی که ماهیت یا طریقه استفاده ازآن برخلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه جامعه باشد، نیز قابل ثبت نیست.
  • علائم گمراه کننده و فریب دهنده نیز قابل ثبت نیستند. منظور علامت‌هایی است که مصرف‌کننده را نسبت به ماهیت، کیفیت یا مبداء جغرافیایی محصول گمراه می‌کند یا فریب می‌دهد.
  • واژه‌های عام اصولا قابل ثبت نیستند. برای مثال، اگرشرکت شما قصد دارد علامت تجاری «صندلی»را برای فروش صندلی ثبت کند، تقاضانامه ثبت این علامت مردود خواهد شد؛ چون «صندلی » واژه‌ای عام برای این محصول است.
  • واژه‌های توصیف‌کننده نیز قابل ثبت نیستند. این‌ها کلماتی هستند که معمولآ در تجارت به منظورتوصیف محصول مورد نظر به‌کار می‌روند. برای مثال، ثبت کلمه شیرین برای شکلات قابل قبول نخواهد بود چون محصول را توصیف می‌کند. در واقع اگر به تولیدکننده شکلات برای عرضه محصولاتش حق استفاده انحصاری ازکلمه «شیرین» داده شود،کاری ناعادلانه خواهد بود.

همانطور که در فوق ذکر شد با ثبت علامت برند مالک انحصاری آن برند می‌شوید و به این ترتیب حقوقی برای شما ایجاد می‌شود. از جمله اینکه هیچ کس نمی‌تواند بدون اجازه شما از علامت استفاده کند. علاوه بر این شما می‌توانید به دیگران برای استفاده از برند و علامتتان نمایندگی بدهید و به این ترتیب کسب‌و کار خود را توسعه بخشید.

علائم تجاری برای دوره های ده ساله به ثبت میرسند و پس از اتمام این دوره اگر مایل به ادامه استفاده از علامت خود باشید می‌توانید با پرداخت هزینه ثبت برند، علامت را تمدید کنید و هم‌چنان بر آن مالکیت انحصاری داشته باشید. در غیر این صورت مالکیت شما بر علامت از بین می رود و دیگران می توانند علامت را برای خود به ثبت برسانند و از آن استفاده کنند.