امروزه شرکت ها و اشخاص برای گسترش بازار و توسعه تجارت خود به دنبال راه یابی به بازارهای بین المللی هستند، دستیابی به این بازارها هم به رونق و سودآوری بنگاه های اقتصادی کمک میکند و هم در یک نگاه کلان بر شکوفایی اقتصاد کشور موثر است.

یکی از مهمترین مقدمات صادرات کالا، ثبت علامت تجاری (برند) در کشور مقصد است، علیرغم تهدیدهای موجود در بازار رقابتی و احتمال ثبت علامت شما توسط سایر رقبا به منظور ایجاد اختلال و جلوگیری از صدور کالا به بازار کشورهای هدف، اخیرا در قوانین بسیاری از کشورها ثبت علامت تجاری از پیش شرط های ورود کالاست. به عنوان نمونه وزارت اقتصاد و بازرگانی عراق در مقررات اخیرالتصویب خود ثبت علامت تجاری یک کالا را برای اجازه ورود آن ضروری می داند.

به دنبال کامل‌ترین خدمات حقوقی هستید؟

ما با به‌روزترین تجربیات حقوقی و مجرب‌ترین وکلا در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

ثبت بین المللی برند از دو طریق صورت می پذیرد

ثبت بين المللي علامت تنها از دو طريق ممکن است. ثبت از طریق سیستم بین المللی مادرید و یا ثبت از طریق تقدیم اظهارنامه جداگانه در هر یک از کشور ها به صورت جداگانه.

سیستم بین المللی مادرید

سیستم بین المللی مادرید

راه اول ثبت از طریق سیستم بین المللی مادرید است که به موجب عهدنامه مادرید متقاضی ثبت علامت در هریک از کشورهای عضو می تواند با مراجعه به اداره ثبت علامت کشور خود (کشور مبدا) ثبت علامت خود را در هریک از کشورهای عضو با انتخاب آنها و پرداخت هزینه های مربوط درخواست نماید.

ایران در سال ۱۳۸۲ به موافقت نامه مادرید و پروتکل مادرید و در سال ۱۳۸۳ به موافقت نامه مادرید در زمینه جلوگیری از نصب نشان ها منبع غیر واقعی یا گمراه کننده بر کالا ملحق شد.

یکی از پیش شرط های مهم ثبت علامت از طریق موافق نامه مادرید ثبت علامت یا تقدیم اظهارنامه علامت در کشور مبدا (کشور متقاضی) است و نکته مهم دیگر اینکه بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای همسایه ای که مقصد تجاری بسیاری از بازرگانان را تشکیل می دهند عضو این موافقتنامه نیستند.

صرفِ تقدیم اظهارنامه در کشورهای مبدا برای درخواست ثبت علامت در کشورهای عضو، کافی است ولی متقاضی موظف است ظرف سه سال ثبت قطعی علامت خود را به اطلاع کشورهای انتخابی خود برساند درغیر اینصورت ثبت علامت در این کشورها کان لم یکن خواهد شد.

فرض کنید متقاضی در ایران ثبت علامت تجاریالفرا به موجب اظهارنامه تقاضا داده است. متقاضی می تواند  با اعلام شماره اظهارنامه علامت خود در ایران و یا ارائه گواهینامه ثبت علامت در ایران ، ثبت علامت خود را در کشور های عضو مادرید تقاضا نماید لیکن چنانچه صرفا اظهارنامه در ایران تقدیم شده باشد و  علامت هنوز به ثبت نرسیده باشد، گواهی ثبت علامت در ایران باید ظرف مدت ۳ سال به سازمان جهانی وایپو (که متصدی اجرای موافقت نامه مادرید است) ارائه گردد. حال اگر ثبت علامت الف در ایران با مشکل مواجه شود و یا علامت ثبت شده باشد و به هر دلیلی باطل شود و متقاضی موفق به اخذ گواهی ثبت علامت الف  در کشور ترکیه از طریق سیستم مادرید شده باشد گواهی ثبت علامت ترکیه به این دلیل باطل خواهد شد چرا که گواهینامه علامت مبدا (در مثال ما ایران) فاقد اعتبار شده است.

بنابراین در سیستم مادرید اظهارنامه علامت و علامت ثبت شده در کشور مبدا بسیار اهمیت دارد و ثبت علائم در سایر کشور ها منوط به بقاء اعتبار علامت تجاری ثبت شده متقاضی در ایران است.

از مزایای ثبت بین المللی مادرید حذف هزینه های ترجمه رسمی و استخدام وکیل در کشورهای متعدد است. باید توجه داشت که متقاضی میبایست کلیه هزینه های مورد نیاز جهت ثبت را بدوا در حساب سازمان جهانی مالکیت فکری wipo   به فرانک سوییس پرداخت نماید که برای هرکشور متفاوت و به صورت مستقل محاسبه می شود.

برای مثال هزینه ثبت علامت در آلمان ۷۵۳ فرانک و در ترکیه ۷۲۶ فرانک می باشد و چنانچه درخواست ثبت علامت در این دو کشور را به عمل آید مجموع هزینه ها توسط متقاضی پرداخت خواهد شد.

ثبت از طریق سیستم داخلی هر کشور

ثبت از طریق سیستم داخلی هر کشور

راه دیگر برای ثبت علامت تجاری ثبت از طریق سیستم داخلی آن کشورها است در این مسیر متقاضی میبایست مدارک خود را به زبان کشور مقصد ترجمه و از کشورهای مورد نظر وکیل استخدام نماید.

یکی از مزایای این روش این است که نیازی به ثبت علامت در کشور متبوع (کشور مبدا) نیست و بسیاری از کشورهای منطقه که مقصد اصلی تجار ایرانی را تشکیل می دهند، عضو موافقت نامه مادرید نبود و ثبت علامت آنها فقط از همین طریق امکانپذیر است.

از مزایای ثبت علامت با استفاده از سیستم داخلی کشور ها این است که علامت ثبت شده علامتی مستقل است و حتی بدون ثبت علامت در ایران امکان ثبت علامت در سایر کشور ها وجود دارد.

امکان ثبت جهانی علامت

یکی از ویژگی های حقوق مالکیت های صنعتی (علائم تجاری، اختراعات و طرح های صنعتی) سرزمینی بودن این حقوق است. به بیان دیگر علامت تجاری ثبت شده در ایران صرفا در محدوده مرزهای ایران دارای اعتبار است.

در حال حاضر هیچ سیستمی و مکانيزمي امکان ثبت بین المللی به معنی ثبت یکباره در کل کشور های دنیا را ارائه نمي دهد. در سیستم ثبت بين المللي مادرید متقاضی می بایست کشور های منتخب خود را انتخاب نماید و هر کشور به صورت مستقل اظهارنامه را با معیار ها و سوابق کشور خود بررسی مینماید و نتیجه این بررسی ها در هر کشور به صورت جداگانه به متقاضی اعلام می گردد.

ممکن است متقاضی ثبت علامتی را در ۲۰ کشور درخواست کرده باشد و علامت مورد تقاضا در ۱۰ کشور پذیرفته شود و در ۱۰ کشور پذیرفته نشود.

تا کنون مجموعا ۱۰۶ کشور و سازمان بين المللي به عضويت موافقت نامه مادريد و پروتکل مادريد در آمده اند. بنابراين تنها سيستم ثبت بين المللي هم تمام کشور هاي دنيا را پوشش نمي دهد.

مزاياي ثبت علامت بين المللي مادريد

مزاياي ثبت علامت بين المللي مادريد

  • امکان ثبت علامت در تمام یا تعدادی از کشور ها و سازمان هاي عضو سیستم مادرید صرفا با تظيم و ارائه یک تقاضانامه
  • تسریع و تسهیل روند ثبت علامت تجاري در کشور هاي عضو در سطح بين المللي
  • کاهش هزینه هاي ثبت بین المللی علامت و برند
  • عدم نياز به ترجمه مدارک به زبان هاي متعدد
  • امکان اعمال آسان تغییرات در اطلاعات گواهينامه علامت تجاري در سطح بین المللی

کشور های عضو مادرید

تا این لحظه ۱۰۶ کشور و اتحاديه بين المللي در دنيا عضو موافقت نامه مادرید هستند.

از کشور هاي همسايه افغانستان اخيراً در سال ۲۰۱۸ به عضويت اين موافقت نامه در آمده است. کشورهاي پاکستان و امارات متحده عربي و عراق در همسايگي ما عضو عهدنامه مادريد نيستند و براي ثبت علامت در اين کشور ها مي بايست از طريق سيستم داخلي اقدام شود.

وکيل ثبت بين المللي علامت

وکيل ثبت بين المللي علامت

تنها و کلايي ميتوانند در سيستم مادريد فعاليت داشته باشند که تسلط نسبي به زبان انگليسي داشته باشند. همچنين براي ثبت علامت از طريق سيستم داخلي کشورها، تسلط وکيل به زبان انگليسي از ملزومات است چرا که خواسته ها و نياز هاي متفاضي از ثبت علامت در کشور هاي هدف مي بايست تامين گردد و اين مهم جز با انتقال صحيح خواسته ها به ادارات ثبت علامت کشور ها ممکن نيست.

وکلاي دفتر حقوقی تدبیر توسعه عرفان امکان ثبت علامت تجاری را از طریق سیستم مادرید و همچنین از طریق سیستم داخلی با همکاری موسسات حقوقی بین المللی در سرتاسر دنیا برای مراجعین خود فراهم نموده و در این امر به تجار ایرانی خدمت رسانی می نماید.