ویروس کرونا و حکم حقوقی انتقال آن به دیگرانکروناویروس - موسسه حقوقی تدبیر توسعه عرفان

نوشته شده توسط: تیم تولید محتوای عرفان لیگال-ارشدی
5 ماه قبل
194 بازدید

ویروس کرونا و حکم حقوقی انتقال آن به دیگران

انتقال ویروس کرونا به دیگران در اجتماع:

اگر انجام یک اجتماع در چنین شرایطی (شیوع ویروس کرونا) عمدی باشد، مجازات معاونت برای فرد مطرح می شود و معاون مشمول پرداخت دیه نمی شود، چرا که افراد به اجبار در این اجتماعات شرکت نکرده اند؛ بلکه خود این افراد حکم مباشر را دارند.

کسی که مردم را به اجتماعی دعوت می کند، به زور این کار را نکرده، بلکه از مصادیق معاونت تشویق، تسهیل و تهیه وسائل و مسائلی از این قبیل است که قانونگذار بیان کرده به طرق دیگر.

این موارد در حد معاونت است و استناد به این افراد برای پرداخت دیه ضعیف است.

 

کرونا

 

انتقال کرونا ، چه وقت باید دیه خسارات وارده و دیه فرد متوفی را نیز باید به صورت کامل پرداخت کنند؟

کسانی که مصوبه شورای تامین و یا فرمانداری استان را رعایت نکنند، ضمن اینکه از طریق مراجع قضایی باید پاسخگوی هر گونه انتقال و انتشار این بیماری(ویروس کرونا)باشند، دیه خسارات وارده و فرد متوفی را نیز باید به صورت کامل پرداخت کنند

مثال:

برای مثال فردی که چه با کسب و کار خود و چه با برپایی نماز جماعت و یا هر اجتماع دیگری منجر به انتقال بیماری(ویروس کرونا)به دیگران شده است، حکم معاونت در این عمل را دارد.

پرداخت دیه برای انتقال کرونا به چه شکل است؟

اگر دیه ای باید پرداخت شود، باید مباشر، یعنی کسی که بیماری(ویروس کونا) را به دیگران منتقل کرده باید آن را بپردازد و این کار صورت شبه عمدی دارد، اما برای معاون نهایتا حکم تعزیر صادر می شود.

 انتقال کرونا قصاص دارد ؟

اگر شخصی که اینبیماری(ویروس کرونا) را دارد، بخواهد عمدا دیگری را مبتلا کند، بحث قصاص پیش می آید، اما چون معمولا غیرعمد این اتفاق می افتد، دیه آن به عهده مباشر است.

تفاوت حکم برای انتقال کرونا و ایدزچیست؟

در زمینه انتقال ایدز دادگاه ها حکم صادر می کنند، چرا که کشنده است، اما درباره انتقال ویروس کرونا که کشنده نیست، دادگاه ها اصل طرح بحث را نمی پذیرند و طبیعتا این بحث منتفی است.

کروناویروس

اما از نظر اخلاقی…

این مباحث از نظرحقوقی مطرح است، اما از نظر اخلاقی افراد مکلف هستند که از حضور در این اجتماعات پرهیز کنند که بحث آن از بعد حقوقی جدا است.

 

برچسب‌ها, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *