اتفاق تلخ و ناگواری که می‌تواند برای هر کسی رخ دهد، تصادف رانندگیست. بعضی‌ها گمان می‌برند که اگر چندین سال رانندگی کرده‌اند از این حوادث در امان می‌مانند اما چه مقصر باشید و چه بی تقصیر ممکن است در جاده و خیابان حتی کوچه‌های بن‌بست دچار تصادف شوید.

تصادف رانندگی ممکن است موجب خسارات جبران‌پذیر یا جبران‌ناپذیری شود. اگر تلفات یا صدمات جانی در آن رخ دهد، علاوه بر شوکی که بر طرفیت وارد می‌شود، مبلغ بالایی نیز به عنوان خسارت یا دیه به وجود می‌آید. در حالت خوش‌بینانه‌تر تصادف صرفا به خودروی طرفین صدمه وارد می‌کند. اینجاست که باید بدانید محاسبه‌ی خسارت چگونه انجام می‌شود.

فرمول محسابه‌ی خسارت تصادف چگونه است؟

ممکن است شما به خاطر برخورد خودرویتان به یک ماشین دیگر به سادگی آب خوردن ۵۰ میلیون تومان خسارت بزنید اما جالب است بدانید که نیازی نیست همه‌ی این خسارت را شما پرداخت نمایید. در قانون جدید بیمه شخص ثالث شما تنها موظف به پرداخت خسارت «قابل جبران» هستید و نیازی به پرداخت کل خسارت نیست! خسارت قابل جبران از طریق فرمول ویژه‌ی زیر محاسبه می‌شود:

فرمول محسابه‌ی خسارت تصادف رانندگی

بیایید با یک مثال این فرمول را بررسی کنیم. به فرض اگر شما با یک خودروی ۵۰۰ میلیون تومانی تصادف کنید و ۱۰۰ میلیون تومان خسارت به بار آورید، با در نظر گرفتن نرخ دیه‌ی ۳۶۰ میلیونی (سال ۹۸)، شما موظف به پرداخت ۳۶ میلیون تومان خواهید بود. در واقع این فرمول کمک می‌کند تا اگر با یک خودروی لوکس تصادف کردید، این تصادف و خسارت آن موجب یک کابوس تمام نشدنی و غیر قابل پرداخت نشود.

سهم بیمه در پرداخت خسارت تصادف رانندگی چه قدر است؟

بیمه‌ی شخص ثالث برای همه‌ی وسایل نقلیه الزامیست. این بیمه در واقع بیمه‌ی شخص سومیست که ممکن است یک عابر پیاده یا خودروی دیگری باشد که با آن تصادف می‌کنید. پس بهتر است از تمدید آن حتما مطمئن شوید.

اما چه قدر از یک خسارت را بیمه تقبل می‌کند؟ سقف مبلغی که بیمه حاضر به پرداخت می‌شود، ۲٫۵ درصد دیه‌ی کامل یک انسان در ماه‌های حرام است که با در نظر گرفتن نرخ ۳۶۰ میلیونی سال ۹۸، این مبلغ ۹ میلیون تومان می‌شود.

پس در مثال قبل که خسارت قابل جبران شما ۳۶ میلیون تومان شد، ۹ میلیون آن را بیمه پرداخت کرده و ۲۷ میلیون باقیمانده را خودتان باید از جیب خودتان پرداخت کنید.

البته طبق قواعد جدید بیمه که با ورود دیوان عدالت اداری شکل گرفت، برای مبالغ خسارتی که زیر مبلغ تعهد بیمه است، مقرر شده که بیمه فرمول را در نظر نگرفته و همه‌ی خسارت وارده را تقبل و پرداخت کند. به این ترتیب قانون بیمه به نفع بیمه شدگان شد و برای خسارت‌های زیر ۹ میلیون، بیمه کل آن را متقبل می‌شود.

اگر مالک یک خودروی لوکس یا گران قیمت هستید، در هنگام پیش آمدن تصادف این فرمول به ضرر شما تمام می‌شود چون خسارت واقعی را نه می‌تواند از مقصر بگیرید و نه از بیمه‌ی آن فرد. بنابراین در مورد خودروهای گران قیمت بهتر است بیمه بدنه تهیه شود تا مابقی خسارت وارده از آن کانال پرداخت شود.