اگر این روزها به ازدواج فکر می‌کنید بد نیست مواجه با مشاوره حقوقی پیش از ازدواج را جدی بگیرید تا بتوانید از حق و حقوق قانونی خود به هنگام عقد دایم مطلع شوید. چرا باید مشاوره حقوقی پیش از ازدواج را جدی بگیریم؟ طبق آماری که ارگان‌های رسمی کشور منتشر کرده اند آمار طلاق در کشور به خصوص در کلان شهرها بالا رفته است. به گفته وکلای خانواده و مشاوران حقوقی دعواهای زناشویی این روزها ریشه در مسایل مالی و  البته حقوقی دارند که پیش از ازدواج از حد و حدود آن‌ها آگاه نیستیم. به طور مثال بیشتر ما شنیده‌ایم که مهریه «عند المطالبه» است. این واژه یعنی زن هر زمان که اراده کند می‌تواند مهریه خود را از شوهرش درخواست کند. اما مردان گاهی بی‌توجه به این قانون در عقدنامه هنگام ازدواج مهریه‌های کلان تعیین می‌کنند و بسیاری از آن‌ها نمی‌توانند از پس تسویه آن بربیایند.

موارد قانونی

مواردی که در ادامه آمده است جزو قانون مدنی است. همان قانونی که هنگام امضای عقدنامه باید به آن توجه کنیم اما اغلب به آن بی‌توجهیم:

ماده ۱۱۰۵ – درروابط زوجین ریاست خانواده از خصوصیات شوهر است.
ماده ۱۱۱۴ – زن باید در منزلی که شوهر تعیین می کند زندگی کند مگر آنکه اختیار تعیین منزل به زن داده شده باشد.
ماده ۱۱۱۷ – شوهرمی تواند زن خود را ازحرفه یا صنعتی که منافی مصالح خانوادگی یا حیثیات خود یا زن باشد منع کند.
ماده ۱۱۳۳ – مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر با مراجعه به دادگاه ، تقاضای طلاق همسرش را بنماید.
ماده ۱۱۱۸ – زن مستقلا می‌تواند در دارائی خود هر تصرفی را که می‌خواهد بکند.
ماده ۱۱۶۹ – برای حضانت و نگهداری طفلی که پدر و مادر او جدا از یکدیگر زندگی می‌کنند مادر تا سن هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است.
تبصره : بعد از هفت سالگی در صورت ایجاد اختلاف، حضانت طفل با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه است.
ماده ۱۰۸۲ – بالافاصله پس از عقد، زن مالک مهریه است.

شاید از این نابرابری‌های قانونی در هنگام عقد دایم متعجب شده باشید اما نگران نباشید. شما پیش از ازدواج چه به عنوان زن و چه مرد می‌توانید با طرف مقابل خود به توافق برسید و مواردی را در عقدنامه خود ثبت کنید. به طور مثال همه ما می‌دانیم بعد از ازدواج زنان بدون اذن همسر خود نمی‌توانند از کشور خارج شوند. این درحالیست که شما پیش از ازدواج به عنوان یک زن می‌توانید با مرد به توافق برسید و اجازه دایمی همسر خودتان را در عقدنامه ثبت کنید.

کلام آخر

احتمالا با خواندن این متن نگرانی‌تان نسبت به ازدواج بیشتر شده باشد با اندکی جست و جو در فضای اینترنت و البته مراجعه به یک وکیل می‌توانید، به حد کافی اطلاعات کسب کنید. و به قول معروف با چشم باز متاهل شوید. مشاوره حقوقی پیش از ازدواج می‌تواند تا حد زیادی شما را از حقوقتان آگاه کند و به این باور برساند که شما هم می‌توانید به عنوان یک زن و یا مرد از حقوق برابری هنگام ازدواج برخوردار شوید.