ثبت برند در آلمان

ثبت برند در آلمان

ثبت علامت تجاری در آلمان

یکی از مهم ترین مزیت هایی که صاحبان کسب و کار را به ثبت علامت تجاری سوق می دهد، جلوگیری از سوء استفاده سایرین و امکان حضور در رقابتی سالم است.

 • مدت زمان: حدود ... روز کاری
 • هزینه ها: حدود ... میلیون
 • نحوه ثبت: آنلاین
 • مدارک: شناسنامه، کارت ملی، کد ثنا

مشاوره میخوای؟ فرم درخواست مشاوره
ثبت برند در آلمان

ثبت برند در آلمان

در این مقاله قصد داریم در مورد ثبت علامت تجاری در آلمان، مفاهیم، شرایط، مراحل و کلیه موارد مربوطه که برای ثبت در این کشور ملزم به رعایت آن هستید، توضیح دهیم.

کشور آلمان از جایگاه های برتر تولید ناخالص داخلی است و بزرگترین اقتصاد در اروپا می باشد.

یکی از مهم ترین مزیت هایی که صاحبان کسب و کار را به ثبت علامت تجاری سوق می دهد، جلوگیری از سوء استفاده سایرین و امکان حضور در رقابتی سالم است.

باید توجه داشته ثبت علامت تجاری در هر کشوری قوانین و قواعد مربوط به خود را دارد که پیش از اقدام باید با تمامی آنها آشنایی داشته باشید.

علامت تجاری در آلمان بنابر تعریف قانون عبارت است از هرگونه نشان، کلمه، عنوان و حرف به صورت ساده یا سه بعدی که نمایانگر کالا ها و یا خدمات یک شخص اعم از حقیقی و یا حقوقی می باشد.

علامت تجاری پس از تبعیت از قوانین و ضوابط مربوطه و طی مراحل، تحت حمایت قانونی قرار می گیرد و از آن پس از امتیازات و مزایا متعدد آن بهره مند خواهید شد.

همانطور که ذکر شد به دلیل تفاوت قوانین بین کشوری، متقاضیان جهت جلوگیری از تضییع هزینه و زمان خود بهتر است این امور را به متخصصین این حوزه بسپارند.

شرایط ثبت علامت تجاری در آلمان

مدارک ثبت برند در آلمان

تبعیت از قوانین و شرایط ثبت علامت تجاری در آلمان، هنگام ارائه تقاضانامه به اداره ثبت کشور نیز بسیار مورد توجه است. چنانچه متقاضی علاوه بر این که باید دادخواست خود را به اداره تسلیم کند، فرم های دیگر به همراه اطلاعاتی مورد نیاز که از قبل مشخص شده است را نیز باید ارائه دهد که عبارتند از :

 • مدارک هویتی (پاسپورت و ترجمه شناسنامه)

 • ارائه نمونه علامت تجاری مورد نظر

 • ارائه لیست کامل کالا ها و خدمات که قرار است تحت عنوان برند پس از ثبت به آن تصدی شود.

 • رسید پرداخت هزینه اولیه ثبت درخواست که حین ارائه تقاضانامه در اداره پرداخت می شود.

علائم جمعی و نشان های جغرافیایی در آلمان

علامت جمعی می تواند نشانگر یک موسسه و یک سازمان باشد اما نشان های جغرافیایی اغلب به جهت اختصاص دادن و معرفی غذا ها و محصولات کشاورزی در آلمان رایج هستند و به کار گرفته می شوند.

حقوق مالکیت معنوی در آلمان و از مقررات اتحادیه اروپا پیروی می کند که از این رو، قوانین در سراسر اروپا نیز مدنظر می باشند. در ثبت برند در آلمان باید این مورد را در نظر گرفت که دو دسته از نام ها امکان ثبت ندارند که قوانینی نیز برای آن ها در نظر گرفته شده است.

این دو دسته GPI و همچنینPDO می باشند که به ترتیب جهت حفاظت از نام ها و نشان هایی جغرافیایی و نام هایی از اصلی و مبداء، مورد نظر بوده اند.

با توجه به این قانون، بر حسب مورد رسیدگی به ثبت علائم تجاری در آلمان تجاری می تواند تفاوت هایی داشته باشد که کارشناسان موسسه عرفان می توانند در این زمینه نیز متقاضیان را راهنمایی کنند.

مراحل ثبت علامت تجاری در آلمان

جهت از ثبت علامت تجاری در آلمان در ابتدا باید اقدام به تکمیل تمامی مدارک مورد نیاز نمایید و به اداره ثبت در آلمان تسلیم کنید.

کارشناسان اداره ، پس از پرداخت هزینه های قانونی مدارک و علامت تجاری را مورد ارزیابی قرار می دهند و در صورتی که نقصی در مدارک وجود نداشته باشد و تمامی ضوابط را رعایت شده باشد به آن صلاحیت مرحله بعدی را می دهند.

هزینه ثبت علامت تجاری بر حسب تعداد طبقات درخواستی کالا ها و خدمات، نوع علامت و موارد جزئی دیگری متغیر است. پس از پرداخت هزینه های قانونی، اداره علامت تجاری درخواستی را به مدت سه ماه در روزنامه منتشر خواهد کرد.

ذی نفعان و معترضین در این حدود مشخص شده می توانند اعتراضات خود را نسبت به برند منتشر شده، به اداره ارائه دهند. در صورتی که اعتراضات وارده به درخواست ثبت علامت تجاری در آلمان مورد حمایت قانونی قرار نگیرد، اداره ثبت، برند مورد نظر را به ثبت می رساند.

نکته : طبق قانون پس از ثبت برند تا مهلت 10 سال از حمایت ها و امتیازات متعددی که اداره ثبت آلمان ارائه می دهد بهره مند خواهید شد.

پس از طی مهلت ده ساله در صورتی که علامت مورد نظر صلاحیت های لازم را حفظ کرده باشد، با پرداخت هزینه مجدد می توانید اقدام به تمدید برند برای یک دوره ده ساله دیگر نمایید.

دلایل رد ثبت علامت تجاری در آلمان

مدارک ثبت برند در آلمان

عوامل متعددی می تواند در رد علامت تجاری در آلمان موثر باشد چنانچه حتی بعد از ثبت برند در صورتی که به حقوق برخی لطمه وارد کند، در صورتی که درخواست وی بر حسب قانون منطقی نیز باشد، این امر منجر به رد علامت تجاری خواهد شد.

از دیگر موارد اتمام مهلت ثبت علامت تجاری و یا ابطال آن می باشد اما به طور کلی لغو یا رد علامت تجاری می تواند به صورت اختیاری یا اجباری عملی می شود که در ذیل برخی از این دلایل عنوان شده اند که عبارتند از:

 • در صورتی که مالک علامت تجاری ثبت شده را شخصاً به اداره تسلیم نماید.

 • حتی بعد از اینکه علامت به ثبت برسد، باید در نظر داشته باشید که اگر شخص دیگری تحت برند شما نقضی در قوانین بیابد، علامت تجاری باطل خواهد شد.

 • اگر بعد از ثبت، حقوق علامت تجاری مشابه ای تحت برند ثبت شده، نقض گردد می تواند پیش زمینه رد علامت تجاری را فراهم آورد.

 • اگر تا پنج سال بعد از ثبت علامت تجاری از آن هیچ استفاده ای نشود، در این صورت نیز موجبات بطلان علامت اعاده شده است.

ثبت علائم تجاری خارجی در موسسه عرفان

موسسه تدبیر توسعه عرفان با بهره گیری از متخصصین و وکلای ثبتی با سابقه بیش از 15 سال در عرصه بین المللی، تمامی خدمات مربوطه را بدون واسطه و در حداقل زمان ممکن صورت می دهد.

متقاضیان می توانند برای بهره مندی از این خدمات و دریافت مشاوره رایگان از طریق شماره زیر با متخصصین موسسه عرفان در تماس باشند.

درخواست ثبت برند در آلمان

قانون موضوع پیچیده‌ای است. و اگر آن را نادیده بگیرید؛ ممکن است دچار مشکل شوید. بگذارید ما به شما کمک کنیم.

وبلاگ

مطالب مرتبط