دعاوی ملکی

دعاوی ملکی

دعاوی ملکی

دعاوی ملکی همانطور که از نام آن مشخص است در خصوص املاک و مستغلات بوده و یا منشاء آن اموال غیر منقول می باشد. این نوع از دعاوی از منظر ماهیت دارای دسته بندی خاصی می باشد که بر حسب مورد برخی از این دعاوی تلفیقی از چند مورد است.


مشاوره میخوای؟ فرم درخواست مشاوره
دعاوی ملکی

دعاوی ملکی

دعاوی ملکی همانطور که از نام آن مشخص است در خصوص املاک و مستغلات بوده و یا منشاء آن اموال غیر منقول می باشد. این نوع از دعاوی از منظر ماهیت دارای دسته بندی خاصی می باشد که بر حسب مورد برخی از این دعاوی تلفیقی از چند مورد است.

لذا مراجعه به وکیل متخصص در حوزه املاک برای حل اختلاف در خصوص این دعاوی و رسیدن به نتیجه دلخواه حائز اهمیت است.

چراکه ارزش مال مورد معامله در اغلب موارد بالا است و اطلاعات حقوقی ناکافی و اقدام دیر تر از موعد در این زمینه ممکن است باعث از دست رفتن مال گردد.

پیش از هر چیز در یک دسته بندی باید خاطر نشان کرد که اموال دو دسته اند اعم از منقول و غیر منقول. مورد بحث ما در دعاوی ملک، امول غیر منقول آپارتمان، باغ، عمارت و مانند آن است.

بخش اعظمی از سرمایه گذاران در ایران املاک و مستغلات را به عنوان یک سرمایه گذاری ایمن انتخاب می کنند اما در بسیاری موارد حتی با جزئی ترین قوانین ملکی و ثبتی آشنایی ندارند.

همین مسئله فوق میزان دعاوی در این مورد را فزونی بخشیده چنانچه در این مطلب به این دعاوی، انواع و تقسیم بندی آن می پردازیم.

انواع دعاوی ملکی

دعاوی ملکی

در حالت کلی دعاوی ملکی در سه دسته بندی حقوقی، ثبتی و جزائی به صورت مجزا مورد بحث قرار می گیرند.

نوع دعاوی تعیین کننده روند دادرسی آنها می باشد چنانچه دعاوی با ماهیت حقوقی در دادگاه عنوان می شود و دعاوی دیگری که جنبه کیفری داشته باشند، با شکایت طرح خواهند شد.

برخی از دعاوی شایع در املاک و مستغلات به شرح ذیل می باشد:

 • الزام به تحویل مورد اجاره

 • مطالبه اجور معوقه

 • رفع مزاحمت و ممانعت از حق

 • الزام به فک رهن

 • رفع تصرف عدوانی

 • دعوی صدور حکم تخلیه یا دستور تخلیه

 • دعوی خلع ید

 • فروش مال مشاع

 • و ...

وکالت دعاوی ملکی

همانطور که پیشتر عنوان کردیم رسیدگی به دعاوی با توجه به ماهیت شان که می تواند جنبه کیفری، حقوقی و... باشد متفاوت است.

تعرفه رسیدگی به اینگونه از دعاوی نیز با توجه به معیار های متعددی مشخص می شود و نمی توان هزینه ثابتی را برای آن تعیین نمود.

حق الوکاله در این امور با توجه به مرحله ای که دعوی مورد نظر پیش رفته است، متفاوت بوده که عبارتند از بدوی، تجدید نظر و دادخواهی.

در مجموع تعرفه حق الوکاله نیز با توجه به ارزش ملک از 8 درصد برای املاک تا پانصد میلیون ريال و 3 درصد برای املاک بیش از سی میلیارد ریال در نظر گرفته می شود.

دعاوی ملکی و قراردادها در موسسه عرفان

موسسه حقوقی تدبیر توسعه عرفان با به کارگیری وکلای و کارشناسان متعدد، کلیه خدمات حقوقی و ثبتی را در حداقل زمان صورت می دهد.

همین تعدد وکلا سبب شده تا هر پرونده توسط چندین وکیل متخصص مورد بررسی قرار گیرد و نتیجه مطلوب را برای موکلین به دنبال داشته باشد.

متقاضیان برای دریافت مشاوره رایگان می توانند از طریق راه های ارتباطی و یا شماره زیر با ما در تماس باشند.

مشاوره دعاوی ملکی

قانون موضوع پیچیده‌ای است. و اگر آن را نادیده بگیرید؛ ممکن است دچار مشکل شوید. بگذارید ما به شما کمک کنیم.

پرسش و پاسخ

 • نفقه چیست؟

  هزینه های زندگی و هزینه های مربوط به زوجه می باشد. همچنین است که در صورتی که زوجه عادت به داشتن خادم داشته باشد نیز بر زوج واجب است تا این شرایط را فراهم کند.

 • شرط مطالبه نفقه زن چیست؟

  زوجه در مقابل نفقه ای که زوج به وی پرداخت می کند ملزم به تبعیت از شرایطی است که من جمله آن تمکین می باشد.

 • در صورت طلاق توافقی می توان مطالبه مهریه کرد؟

  زوجه در هر صورت می تواند مهریه اش را مطالبه کند مگر در شرایطی خاص در خصوص روابط زناشویی. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه در تماس باشید.

وبلاگ

مطالب مرتبط