«ایران ایر»، «هواپیمایی ملی ایران» یا همان خطوط هوایی «هما» در اسفند سال ۱۳۴۰ از ادغام دو شرکت ایرانیان ایرویز و پرشین ایر سرویس تأسیس شد. نام هما مخففی از حروف اول کلمات نام آن است اما در واقع اشاره به پرنده‌ی هما دارد. هما در واقعیت نوعی کرکس است اما در اسطوره‌های ایرانی جایگاه مهمی دارد و معروف است که سایه‌اش بر هر کس بیفتد به سعادت و کامرانی می‌رسد و به همین خاطر به مرغ سعادت معروف است.

لوگوی هما برگرفته از تندیس همای افسانه‌ای در تخت جمشید است. سنگ‌تراشی همای افسانه‌ای در سرستون‌های تخت جمشید و مجسمه‌ی آن در خرابه‌های آنجا یافت شده است که نشانگر قدمت آن است. برای انتخاب لوگوی این شرکت فراخوانی در روزنامه‌های کیهان و اطلاعات منتشر شد که «ادوارد زهرابیان» دانشجوی ۲۲ ساله‌ی دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران برنده‌ی آن فراخوان شد و طرح وی که برگرفته از سرستون‌های تخت جمشید بود همچنان بدون تغییر در برند هما مورد استفاده است.
لوگوی هماسرستون هما در تخت جمشید

نشان تجاری هما در سال ۲۰۱۳ به عنوان برترین نشان تجاری شرکت‌های هواپیمایی در دنیا انتخاب شد و بارها از آن به عنوان نشانی موفق، خلاق و مرتبط یاد شده است. جالب است بدانید نشان تجاری هما سال ۱۳۹۰ در سازمان ثبت اسناد ثبت شده است. پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۱ نام هما به «هواپیمایی جمهوی اسلامی ایران» تغییر یافت اما کوتاه شده‌ی هما همچنان در انتهای آن حفظ شد. سالانه حدود ۶ میلیون مسافر ایرانی و خارجی با استفاده از خذمات هما مسافرت می‌کنند.