مهمترین تغییرات قانون در سال 1403 - تقویم حقوقی 1403

مهمترین تغییرات قانون در سال 1403 - تقویم حقوقی 1403

مهمترین تغییرات قانون در سال 1403 - تقویم حقوقی 1403

لایحه بودجه 1403 (مهمترین اصلاح دولت لایحه بودجه 1403)

لایحه اصلاحیه بودجه ۱۴۰۳ در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس اعلام وصول شد؛ کلیات این لایحه در جلسه فردا مجلس مورد بررسی قرار می گیرد.
به گزارش ایسنا، با توجه به مخالفت مجلس با کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۳، روز گذشته دولت لایحه اصلاحیه بودجه را تقدیم مجلس کرد که امروز اعلام وصول شد.

جلسات کمیسیون تلفیق از روز گذشته برای بررسی کلیات لایحه بودجه سال آینده تشکیل شده است و فردا در دستور مجلس قرار می گیرد.
در صورتی که کلیات لایحه بودجه در مجلس تصویب شود، لایحه برای بررسی جزئیات به کمیسیون تلفیق ارجاع می شود.

با توجه به اصلاح ماده ۱۸۲ آیین نامه داخلی مجلس، بودجه در دو مرحله به مجلس تقدیم و بررسی می شود؛ بخش اول مربوط به ماده ­واحده مشتمل بر احکام مورد نیاز برای اجرای بودجه کل کشور و سقف منابع بودجه عمومی دولت به تفکیک درآمدها و واگذاری دارایی­‌های سرمایه­‌ای و مالی و اجزای اصلی آنها و جداول تفصیلی شامل ارقام بودجه به مجلس است؛ بخش دوم حداکثر ۱۰ روز از زمان ابلاغ بخش اول قانون بودجه به مجلس ارسال می شود.

منبع: ایسنا

قانون جدید مهریه 1403

سازمان امور مالیاتی:

مهریه معاف از مالیات است

به دنبال انتشار برخی اخبار مبنی بر اینکه قرار است به مهریه مالیات تعلق بگیرد، سازمان امور مالیاتی ضمن تکذیب این ادعاها اعلام کرد که طبق ماده ۱۴۴ قانون مالیات‌های مستقیم، جهیزیه و مهریه معاف از مالیات است.

به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر برخی رسانه‌ها خبری با این مضمون منتشر کردند که قرار است از این پس مهریه مشمول مالیات شود. اعداد و ارقامی هم برای این ادعا مطرح کردند.
 در ادامه نیز مطابق معمول شایعاتی درخصوص مالیات مهریه در فضای مجازی دست به دست شد.
این در حالی است که به موجب ماده ۱۴۴ قانون مالیاتهای مستقیم، مهریه معاف از مالیات است.

مهریه معاف از مالیات است
مدیرکل روابط عمومی سازمان امور مالیاتی با تکذیب مالیات مهریه اعلام کرد: «یک دروغ دیگر برای تشویش اذهان عمومی! مهریه به موجب ماده ۱۴۴ قانون مالیاتهای مستقیم معاف از مالیات است».
مطابق ماده ۱۴۴ جهیزیه منقول و مهریه اعم از منقول و غیرمنقول و ... از پرداخت مالیات معاف است.

منبع: ایسنا

بخش نامه افزایش مالیات بر ارزش افزوده در سال 1403

به نقل از پایگاه خبری اختبار: سازمان امور مالیاتی در اطلاعیه ای از افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده به میزان یک واحد درصد (از ۹درصد به ۱۰ درصد) خبر داد.

به گزارش اختبار به موجب بند (ر) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور، نرخ مالیات بر ارزش‌افزوده موضوع ماده (۷) قانون مالیات بر ارزش‌افزوده به میزان یک‌واحد درصد به­ عنوان سهم دولت افزایش یافته  است.

در همین راستا سازمان امور مالیاتی در اطلاعیه ای به شرح زیر، این موضوع را به ادارات کل امور مالیاتی ابلاغ کرده است:

متن نامه:

ادارات کل امور مالیاتی

سلام علیکم

با توجه به اینکه به موجب بند (ر) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور و به منظور تامین منابع لازم برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان لشکری کشوری و صندوق فولاد نرخ مالیات بر ارزش افزوده موضوع ماده (۷) قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال ۱۴۰۳ به میزان یک واحد درصد (از ۹% به ۱۰%) افزایش یافته است، لذا مقتضی است اطلاع رسانی لازم به فعالان اقتصادی مشمول فراخوان های مالیات بر ارزش افزوده از طریق مکاتبه با مجامع و تشکلهای حرفه ای ذی ربط (از جمله اتاق های بازرگانی ، اصناف و اتحادیه های صنفی و …) بعمل آید.

محمد تقی پاکدامن (معاون در آمدهای مالیاتی)

منبع: اختبار

قانون جدید مالیاتی بر اساس مبلغ واریز و برداشت

جزییات تازه‌تر از کارت‌های بانکی که سال ۱۴۰۳ مشمول مالیات می‌شوند، منتشر شد.

خلیج فارس: جزییات تازه‌تر از کارت‌های بانکی که سال ۱۴۰۳ مشمول مالیات می‌شوند، منتشر شد.
هفته گذشته بند «ج» تبصره ۶ لایحه بودجه در مجلس برای دریافت مالیات از حساب‌های غیرتجاری به تصویب رسید.

بلافاصله بعد از تصویب این بند در لایحه بودجه، شایعات زیادی در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد مبنی بر اینکه قرار است دولت سال آینده از حساب‌های شخصی مردم نیز مالیات دریافت کند.

به گزارش خلیج فارس؛ در بند (ج) تبصره (۶) لایحه بودجه ۱۴۰۳ آمده است:

در صورتی که جمع مبلغ و دفعات واریز به حساب‌های غیرتجاری هر شخص حقیقی در هر ماه، از جمع مبلغ و دفعات واریزی که تا پایان اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۳ توسط شورای پول و اعتبار تعیین می‌شود، بیشتر باشد، اثبات درآمدی نبودن تراکنش‌ها و ارائه اسناد و مدارک به‌عهده صاحب حساب است.
منظور از حساب غیرتجاری، حسابی است که نزد سازمان امور مالیاتی کشور به‌عنوان حساب مرتبط با فعالیت مؤدی ثبت نشده باشد.

شاکررضا مریدی، مدیرکل امور مالیاتی خراسان‌رضوی در تازه‌ترین اظهارنظر درباره مصوبه جنجالی مجلس، خبر داده است:

برخلاف ادعاهای غیرواقعی مطرح‌شده، این‌طور نیست که هرکس درآمدش نسبت به سال قبل افزایش یابد، باید مالیات پرداخت کند.

وی درباره اخذ مالیات، گفته استد: براساس لایحه دولت برای قانون بودجه ۱۴۰۳ و مصوبه مجلس در بند «ج» تبصره ۶ این لایحه، در صورتی که جمع مبلغ و دفعات واریز به حساب‌های غیرتجاری هر شخص حقیقی در هر ماه، از جمع مبلغ و دفعات واریزی که تا پایان اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۳ توسط شورای پول و اعتبار تعیین می‌شود، بیشتر باشد، اثبات درآمدی‌نبودن تراکنش‌ها و ارائه اسناد و مدارک به‌ عهده صاحب حساب است.

مریدی تصریح کرده است:

منظور از حساب غیرتجاری حسابی است که نزد سازمان امور مالیاتی کشور به‌عنوان حساب مرتبط با فعالیت مؤدی ثبت نشده باشد. برخی به‌اشتباه این‌طور برداشت کرده‌اند که طبق این مصوبه هرکس سال آینده میزان واریزی به کارت‌های بانکی‌اش نسبت به قبل افزایش یابد باید مالیات پرداخت کند، درصورتی‌که این برداشت کاملا غلط و خلاف مصوبه است.

وی عنوان کرده است:

طبق همین مصوبه، شورای پول و اعتبار مکلف است تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده مشخص کند که حساب‌های بانکی افراد با چه مشخصاتی تجاری شناخته می‌شود.
به‌عنوان نمونه، هم‌اکنون حساب‌هایی که در ماه ۱۰۰ تراکنش درآمدی داشته باشند و مجموع این واریزی‌ها بیش از ۳۵ میلیون تومان باشد، مشمول این مصوبه می‌شوند.

مریدی خاطرنشان کرده است:

به این معنی که اگر شخصی یک حساب ۹۹ تراکنش درآمدی داشت و مجموع آن از ۳۵ میلیون تومان بیشتر باشد، شامل قانون نمی‌شود یا اگر حسابی در یک ماه ۱۰۰ تراکنش درآمدی داشت، اما مجموع واریزی‌ها ۳۴ میلیون و ۹۹۹ هزار تومان شد باز هم شامل مصوبه نمی‌شود، چرا که طبق قانون باید هر دو شرط تعداد تراکنش و مجموع درآمد در ماه توامان محقق شود.

منبع: پایگاه خبری خلیج فارس

  • اشتراک در:

نظرات و دیدگاه شما

مطالب مرتبط

مراحل و هزینه ثبت برند 1403
ثبت برند (ثبت علامت تجاری)

مراحل و هزینه ثبت برند 1403

هزینه و روند ثبت برند یا علامت تجاری هر ساله دستخوش یک سری تغییرات قرار می گیرد اما در مجموع ضوابط و آئین نامه های مربوطه خود را حفظ میکند. در این

ادامه خواندن
قوانین ثبت شرکت 1403
ثبت شرکت

قوانین ثبت شرکت 1403

اشخاص حقوقی یا همان شرکت ها انواع و اقسام متعددی دارند که متقاضیان بر حسب نیاز باید با تبعیت از قوانین مربوطه اقدام به انتخاب نوع شرکت و تاسیس آن می ن

ادامه خواندن
شرایط تاسیس شرکت در سال 1403
ثبت شرکت

شرایط تاسیس شرکت در سال 1403

شرایط تاسیس شرکت در سال 1403 از مهمترین مواردی است که متقاضیان ثبت اشخاص حقوقی پیش از هر اقدامی باید اطلاعات کافی در این خصوص داشته باشند. شرایط تا

ادامه خواندن