توقیف طرح صنعتی

توقیف طرح صنعتی

توقیف طرح صنعتی

قانونگذار برای حمایت از حقوق مالکین فکری در آئین نامه های اجرایی مواردی را در نظر گرفته است که یکی از آنها توقیف طرح صنعتی می باشد.

زمانی که ذی نفعی متوجه سوء استفاده احتمالی از سوی افراد دیگر شود، می تواند با داشتن شرایطی خواهان توقیف طرح مربوطه شود.

شخص خواهان توقیف در صورتی که آن طرحی که مورد سوء استفاده قرار گرفته است را به طور قانونی ثبت کرده باشد، با تسلیم مستندات مورد نیاز می تواند از مرجع ذی صلاح توقیف را تقاضا کند.

در این حالتی است که قاضی دادگاه صلاحیت دار در مواردی ممکن است برحسب صلاحدید از شخص خواهان توقیف، تقاضای سپردن تضمین کافی نماید.
دلیل این امر هم آن است که درصورتی که خسارت به فرد خوانده به بی حقی وارد شد، از محل تضمین خواهان پرداخت شود.

شرایط توقیف طرح صنعتی

وفق بر ماده 103 آئین نامه اجرایی علائم تجاری، اختراع و طرح صنعتی هر ذی نفعی می تواند خواهان ابطال و به دنبال آن توقیف طرح صنعتی باشد.
در این صورت باید با احراز مواردی مشخص که در ماده 20 و 21 قانون عنوان شده است، این تقاضا را از مرجع داشته باشد.

منظور از ماده 20 و 21 قانون، شرایط عمومی ثبت طرح من جمله عدم مغایرت با شئونات اسلامی، بدیع بودن و مواردی از این قبیل می باشد.
دیگر شرط آن است که اثبات شود شخص پدید آورنده، مالک و یا قائم مقام قانونی طرح صنعتی نباشد اما از آن استفاده کرده باشد.

روند توقیف طرح صنعتی

همانگونه که ذکر شد با داشتن شرایط ذکر شده در مقاله و ارائه مستندات و تضمین مکفا می توان از دادگاه درخواست توقیف طرح را داشت.
در نتیجه اگر توقیف طرح با بی حقی باشد، دادگاه از محل تضمین خواهان خسارات های وارده را پرداخت می کند.

در غیر این صورت مطابق با ماده 104 آئین نامه علائم تجاری، اختراع و طرح، طرح صنعتی ثبت شده از تاریخ ثبت باطل تلقی خواهد شد.

در نهایت رای به مرجع ثبتی ابلاغ خواهد شد و مرجع ثبتی آنرا به هزینه محکوم له به ثبت می رساند و آگهی مربوطه در روزنامه رسمی به ثبت می رسد.
محکوم له می تواند هزینه ثبت آگهی را از محکوم علیه به عنوان خسارت مطالبه نماید.

وکیل در دعاوی مالکیت صنعتی

موسسه حقوقی تدبیر توسعه عرفان با به کارگیری وکلای و کارشناسان متخصص، خدمات حقوقی و ثبتی را در عرصه داخل و خارج از کشور به متقاضیان ارائه می کند.
همچنین است که تعدد وکلا سبب شده تا هر پرونده توسط چندین وکیل متخصص مورد بررسی قرار گیرد و نتیجه مطلوب را برای موکلین به دنبال داشته باشد.

متقاضیان برای دریافت مشاوره رایگان می توانند از طریق راه های ارتباطی و یا شماره تماس 02188547860 با ما در تماس باشند.

 

  • اشتراک در:

نظرات و دیدگاه شما

مطالب مرتبط

هزینه ثبت شرکت
ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت با توجه به موارد متعددی من جمله نوع شرکت انتخابی، تعداد خطوط موضوع، تعداد اعضاء، میزان سرمایه شخصیت حقوقی و... تعیین می گردد. به عبا

ادامه خواندن
راهنمای ثبت برند
ثبت برند (ثبت علامت تجاری)

راهنمای ثبت برند

صاحبین کسب و کارها و فعالین اقتصادی برای یک کسب و کار هدفمند و جذب بازار تقاضا باید اقدام به ثبت برند یا علائم تجاری نمایند. در این مطلب به سوالاتی

ادامه خواندن
ثبت شرکت فوری
ثبت شرکت

ثبت شرکت فوری

ثبت شرکت فوری صرفاً با دریافت این خدمت از یک متخصص امکان پذیرد است چراکه با ندانستن کوچکترین نکته ها ممکن است روند رسیدگی به پرونده به تاخیر افتد.

ادامه خواندن