برند هویت به یاد ماندنی محصولات یا خدمات شماست. از نام و نشان گرفته تا رنگ و بوی که در جای جای محصول شما استفاده می‌شود باعث ساخت یک هویت یگانه به نام برند می‌شود و رسوخ این هویت به اعماق ذهن مشتریان فعلی یا احتمالیتان می‌تواند تضمینی بر آینده‌ی روشن‌تر محصولاتتان گردد.

اما اگر از همین برند حراست کافی نکنید، دردسرهای بزرگی منتظر شماست. برند بایستی به طور قانونی و رسمی ثبت شود تا هویت محصول و خدمات، تعلق کامل به شما داشته باشد. موضوعی که مطرح می‌شود ثبت برند در ابعاد جهانیست. اگر محصول یا خدماتی دارید که خارج از کشور نیز ارائه می‌شود، حتما علاوه بر ثبت علامت تجاری در ایران باید برندتان را در کشور مقصد به ثبت برسانید. یکی از این کشورها عراق است که به چرایی و چگونگی ثبت برند در عراق خواهیم پرداخت.

موقعیت فعلی عراق در تجارت جهانی و تجارت با ایران

عراق یکی از بزرگترین شرکای تجاری کشورمان در سال‌های اخیر است. حجم مبادلات تجاری و مالی میان دو کشور کم نظیر است و بسیار از تجار و کارآفرینان ایرانی در حال صدور محصولات و خدمات خود به عراق یا حتی راه‌اندازی خط تولید در آنجا هستند.

عراق در حال حاضر عضو ناظر سازمان تجارت جهانی است که شایان ذکر است امروزه عضو ناظر تیریبس هم هست و این امر باعث می شود مقررات تیریبس رفته رفته در کشور عراق هم جاری و ساری شود.

قواعد ثبت برند در کشور عراق

برای ثبت برند در عراق بر خلاف آنچه گفته می شود به هیچ وجه نیاز به ثبت شرکت و ایجاد نمایندگی نیست و برند مستقیما می تواند در بغداد ثبت شود.  تنها نکته ای که وجود دارد این است که برای ثبت برند در عراق طبقه بندی جهانی نیس (طبقه بندی بین المللی کالا و خدمات) تا حدود کمی با سایر کشورها متفاوت است. لذا جهت ثبت برند و به دست آوردن اطلاعات کافی در این مورد حتما باید از کارشناسان ثبت کمک گرفت

ضرورت ثبت برند در سایر کشورها چیست؟

  • پس از ثبت علامت تجاری در هر کشور ، مالک آن علامت می تواند با اطمینان خاطر صادرات محصولات خود را به آن کشور انجام داده بدهد.
  • همچنین علیه هر شخصی که بدون موافقت وی از آن علامت یا مشابه آن استفاده کند ، در دادگاه اقامه دعوی نموده و طبق قانون از حقوق خود دفاع کند.
  • در واقع ثبت علامت تجاری یا ثبت برند باعث حفاظت از آن برند و در نتیجه بازارهای آن شرکت می‌شود.
  • ثبت برند در عراق یا هر کشور دیگری به معنی انحصاری بودن استفاده از نام و علائم ثبت شده است و با این کار جلوی سوء استفاده سودجویان از نام و نشان خود را خواهید گرفت. علاوه بر آن تبلیغات و تجارت بدون نام و نشان تجاری کاری بیهوده و ی‌نتیجه خواهد بود و کمکی به کسب و کار و تجارت شما نخواهد کرد.

مزایای ثبت برند در کشور عراق

  • برند ثبت شده یکی از ضروریات توافق نامه های تجاری و اعطای نمایندگی است.
  • تبلیغات موثر بدون برند ثبت شده عملا بیهوده خواهد بود.
  • فراهم شدن شرایط بهتر برای دریافت وام.
  • تمایز بین محصولات و فرآورد های شما و دیگران
  • مطرح و بین المللی شدن محصولات و برند شما

مراحل ثبت برند در عراق

بنا بر قوانین کشور عراق، متقاضیان ثبت نام تجاری در این کشور باید علاوه بر ثبت‌نام اولیه‌ی اینترنتی، به صورت حضوری اقدام نمایند. از آنجایی که مراجعه‌ی حضوری کاری دشوار است و حتی ممکن است متقاضی ثبث برند در بغداد اطلاعات حقوقی کافی یا آشنایی به زبان عربی نداشته باشد، بهتر است این مراحل را به یک وکیل متخصص بسپارید.

موسسه حقوقی تدبیر توسعه عرفان با تخصصی که در زمینه‌ی مالکیت فکری و ثبت علامت تجاری دارد، می‌تواند از طریق وکلای خبره‌ی خود اقدام به ثبت برند در کشور عراق کند. بنابراین اگر کسب و کاری در عراق دارید فرصت را غنیمت شمارید و ثبت برند آن را انجام دهید. برای کسب  اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.