عراق یکی از مهم ترین مقاصد تجاری بازرگانان ایرانی است، طبق گزارشات واصله از اتاق بازرگانی درصد از صادرات ایران به کشور عراق است، از این رو ثبت علامت در عراق اهمیت ویژه ای برای فعالان اقتصادی ایران پیدا کرده است.

اگر علامت تجاری در عراق به ثبت نرسد ممکن است مشکلاتی برای تجار به وجود آید.

خطر عدم ثبت علامت در عراق

خطر عدم ثبت علامت در عراق

مهمترین خطر عدم ثبت علامت در عراق امکان ثبت علامت توسط رقبا و جلوگیری از ورود کالاهای مالک اصلی به عراق است. فرض کنید شما کالاهای خود را با برند یا علامت تجاری XX به عراق صادر می کنید و ممکن است با این نام شناخته شده باشید و کالای شما هم با این نام معروف شده و مشتریانی به دست آورده اید.

خطر عدم ثبت علامت در عراق این است که ممکن است شخص دیگری به منظور سوء استفاده علامت شما را در عراق ثبت کند و با ثبت علامت می تواند با دستور قضایی از ورود کالاهای شما با علامت XX  به عراق جلوگیری نماید که قطعا زیان های مادی و معنوی بسیاری را برای تجار ایرانی در برخواهد داشت. یکی دیگر از مزایای ثبت برند در عراق این است که تبلیغات کالای شما در بسیاری از موارد نیازمند ثبت آن علامت و لگو در عراق است. عراق به دلیل شرایط خاص سیاسی حاکم دارای سیستمی منحصر به فرد در قوانین و همچنین ثبت علامت است.

به دنبال کامل‌ترین خدمات حقوقی هستید؟

ما با به‌روزترین تجربیات حقوقی و مجرب‌ترین وکلا در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

ثبت علامت در اقلیم کردستان

همانطور که می دایند اقلیم کردستان در این کشور به دلیل شرابط سیاسی خاص، خود مختار بوده و حتی در زمینه ثبت برند نیز سیستم مجزایی از دولت بغداد وجود دارد.

لذا تجار باید به این نکته توجه داشته باشند که ثبت برند در عراق را بسته به نیاز های تجاری خود هم در دولت مرکزی (بغداد)  و هم در اقلیم کردستان انجام دهند.

هر چند در عراق موجب حمایت آن در کردستان عراق نیز خواهد بود لیکن ثبت علامت در کردستان عراق به تنهایی موجب حمایت علامت تجاری در دولت مرکزی عراق نیست و برای کسب حمایت در خارج از اقلیم کردستان نیاز به ثبت علامت در دولت مرکزی عراق هم هست لیکن چنانچه شما به عنوان یک تاجر صرفا به کردستان عراق صادرات کالا دارید نیازی به ثبت علامت در دولت مرکزی ندارید.

تفاوت ثبت علامت تجاری را در اقلیم کردستان و ثبت علامت در دولت مرکزی عراق 

تفاوت ثبت علامت تجاری را در اقلیم کردستان و ثبت علامت در دولت مرکزی عراق 

چند ثبت علامت در اقلیم کردستان در کمتر از ۱ سال انجام می شود ولی برخلاف تبلیغات بسیاری از موسسات خدماتی، ثبت علامت در عراق روندی طولانی داشته و بعضا تا سه سال و حتی بیشتر از آن ممکن است به طول می انجامد ولی نباید این نکته را فراموش کرد که شروع حمایت از ثبت علامت در عراق از ابتدای تاریخ ثبت اظهارنامه است. فرض کنید تقاضای ثبت علامت ۳ سال قبل در اداره ثبت علامت تجاری در عراق به ثبت رسیده و امروز شما گواهینامه علامت را دریافت می کنید. تاریخ مبدا  شروع حمایت از برند شما در عراق ۳ سال قبل و همان تاریخ ثبت تقاضای علامت می باشد.

حتی اگر علامت تجاری شما در اداره ثبت مرکزی دولت عراق واقع در بغداد  به ثبت رسیده باشد شما با ثبت علامت در اقلیم کردستان از حمایت های ویژه ای بهرمند می شوید و چنانچه صادرات کالا به اقلیم کردستان انجام شود بهتر است در اقلیم کردستان هم علامت تجاری به صورت مجزی ثبت شود. چرا که رویه اداره ثب علائم تجاری کردستان بر این مبنی است که به محض ثبت علامت تجاری بخش نامه ای رسمی همراه با کپی ثبت علامت تجاری خطاب به مسئولین گمرک و وزارت دارایی و بازگارنی ابلاغ صادر می نماید و به ایشان ابلاغ می شود که علامت تجاری به ثبت رسیده تا این سازمان ها اقدامات قانونی در خصوص عدم اجازه واردات کالاهای دارای علامت مشابه و یا گمراه کننده که متعلق به اشخاص ثالث است و ناقض حقوق مالک علامت تجاری ثبت شده است اقدامات لازم را انجام دهند.

ثبت علامت تجار ایرانی در عراق

ثبت علامت تجار ایرانی در عراق

این موسسه افتخار دارد که ثبت بسیاری از علام تجاری تجار ایرانی در عراق را عهده دارد بوده و علائم تجاری بسیاری در عراق به وسیله این موسسه به ثبت رسیده است که نمونه برخی گواهینامه ثبت علامت در عراق را در تصویر مشاهده می کنید.