مالکیت فکری

مالکیت فکری

مالکیت فکری

حقوق مالکیت فکری یا معنوی همانطور که از نام آن مشخص است برای کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط به اموال فکری یک صاحب اثر روی کار آمد.


مشاوره میخوای؟ فرم درخواست مشاوره
مالکیت فکری

مالکیت فکری

حقوق مالکیت فکری یا معنوی همانطور که از نام آن مشخص است برای کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط به اموال فکری یک صاحب اثر روی کار آمد.

حقوق مالکیت فکری برای حمایت از حقوق پدیدآورندگان، مولفان، هنرمندان می باشد و دسته گسترده ای از علم حقوق است که شاخه های متعددی را در بر می گیرد.

ابداعات و اختراعات افراد، تراوشات ذهنی، علائم و نشان های بی همتا و نوین، در حالتی که طبق آیین نامه های اجرایی تمامی شرایط مربوطه را داشته باشند، قابل ثبت خواهند بود.

این ایده های نوین در هر قالب و نوعی که باشد صرفاً در دسته مربوط به خود قابلیت ثبت دارند.

پس از ثبت قانونی و رسمی، صاحب این ایده یا اختراع یا طرح مطابق قانون از حقوق مادی و معنوی بهره مند می شود و سایرین اجازه استفاده از آن را نخواهند داشت.

مالکیت فکری کمک می کند تا صاحبین این تراوشات فکری بتوانند در بازار های رقابتی سالم وارد شوند و به کسب و کار خود توسعه بخشند.

حقوق انحصاری مالکین، جلوگیری از سوء استفاده رقبا و سایرین، بهره مندی از تسهیلات و وام های دولتی و تمایز کالا و خدمات موجب اهمیت بیش از پیش مالکیت معنوی شده است.

انواع مالکیت فکری

دعاوی ملکی

به دنبال حمایت از حقوق مالکین و پدیدآوردندگان آثار نوین، دسته بندی های مختلفی برای مالکیت فکری در نظر گرفته شده است.

هر یک از این موارد دارای ویژگی ها و خصوصیات مختص به خود هستند که بر حسب مورد باید انتخاب و اقدام به ثبت اثر در آن دسته نمود. به عبارتی دیگر مالکیت معنوی و فکری دارای انواع و اقسام متعددی می باشد که برخی از مهم ترین این های عبارتند از:

1- طرح صنعتی

هر نوعی از تلفیق شکل و رنگ و خطوط و... به صورتی باشد که موجب تغییر در محصولات صنعتی و یا صنایع دستی گردد، به شرط نوین بودن آن طرح صنعتی تلقی می شود.

2- علائم تجاری یا برند

برند یا علامت تجاری به هرگونه خطوط و نشانه ها، شکل ها اعم از هندسی و غیره تلقی می شود که باعث تمایز محصول و یا خدمت یک شخص با رقبا می شود. این به صورتی است که موجب انحصاری کردن مشتریان آن کالا یا خدمت می گردد و افزایش فروش را به دنبال خواهد داشت.

3- اختراع

وفق بر ماده نخست آیین نامه ثبت اختراعات و طرح و علائم، اختراع نتیجه فکری افراد است که مشکلی یا نقصی را در صنعت مرتفع نموده باشد.

4- آثار ادبی و هنری

صاحبین آثار ادبی و هنری نیز دارای حقوق مادی و معنوی هستند که با عنوان حق کپی رایت نیز از آن یاد می شود. پس از این که یک اثر هنری یا ادبی ثبت گردد، تحت حمایت های قانونی قرار می گیرد چنانچه از کپی برداری، انتشار و هرگونه استفاده توسط اشخاص ثالث غیرمجاز خواهد بود.

منظور از حمایت از آثار ادبی و هنری صرفاً مکتوبات نیست و صاحبین نرم افزار ها، فیلم ها و... نیز از این حقوق خاص بهره مند می باشند.

ثبت مالکیت معنوی و فکری در موسسه عرفان

موسسه عرفان با حذف واسطه ها و بهره مندی از وکلای مجرب در حوزه های مختلف حقوقی توانسته است هزینه این خدمات را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

متقاضیان برای دریافت مشاوره رایگان می توانند از طریق راه های ارتباطی و یا شماره زیر با ما در تماس باشند.

مشاوره مالکیت فکری

قانون موضوع پیچیده‌ای است. و اگر آن را نادیده بگیرید؛ ممکن است دچار مشکل شوید. بگذارید ما به شما کمک کنیم.

پرسش و پاسخ

وبلاگ

مطالب مرتبط