سيستم مادريد مکانيزمي را فراهم آورده که در آن مالک علامت تجاري که ثبت علامت را با اظهارنامه تقاضا نموده يا گواهينامه ثبت علامت را در يکي از کشور هاي عضو اخذ نموده است مي تواند ثبت علامت خود را در کشور هاي ديگر عضو از طريق سازمان جهاني مالکيت فکري درخواست نمايد.

به دنبال کامل‌ترین خدمات حقوقی هستید؟

ما با به‌روزترین تجربیات حقوقی و مجرب‌ترین وکلا در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

سازمان جهاني مالکيت فکري به منظور تسهيل ثبت علامت تجاري در کشور ها موافقت نامه مادريد را در سال  تصويب نمود از آن پس بسياري از کشور ها عضو اين موافقت نامه شده اند. به موجب عهدنامه مادرید متقاضی ثبت علامت در هریک از کشورهای عضو می تواند با مراجعه به اداره ثبت علامت کشور خود (کشور مبدا) ثبت علامت را در هریک از کشورهای عضو با انتخاب آنها و پرداخت هزینه های مربوط درخواست نماید.

ایران در سال ۱۳۸۲ به موافقت نامه مادرید و پروتکل مادرید و در سال ۱۳۸۳ به موافقت نامه مادرید در زمینه جلوگیری از نصب نشان ها منبع غیر واقعی یا گمراه کننده بر کالا ملحق شد.

پیش شرط های مهم ثبت علامت مادرید

پیش شرط های مهم ثبت علامت مادرید

یکی از پیش شرط های مهم ثبت علامت از طریق موافق نامه مادرید ثبت علامت یا تقدیم اظهارنامه علامت در کشور مبدا (يکي از کشور هاي عضو) است که به عنوان اظهارنامه پايه يا ثبت پايه شناخته مي شوند (basic application or basic registration) و نکته مهم دیگر اینکه بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای همسایه ای که مقصد تجاری بسیاری از بازرگانان را تشکیل می دهند عضو این موافقتنامه نیستند.

صرفِ تقدیم اظهارنامه در کشورهای مبدا برای درخواست ثبت علامت در کشورهای عضو، کافی است ولی متقاضی مي بايست ظرف سه سال ثبت قطعی علامت خود را به اطلاع کشورهای انتخابی خود برساند درغیر اینصورت ثبت علامت در این کشورها کان لم یکن خواهد شد.

فرض کنید متقاضی در ایران ثبت علامت تجاریالفرا به موجب اظهارنامه تقاضا داده است. متقاضی می تواند  با اعلام شماره اظهارنامه علامت خود در ایران و یا ارائه گواهینامه ثبت علامت در ایران ، ثبت علامت خود را در کشور های عضو مادرید تقاضا نماید لیکن چنانچه صرفا اظهارنامه در ایران تقدیم شده باشد و علامت هنوز به ثبت نرسیده باشد، گواهی ثبت علامت در ایران باید ظرف مدت ۳ سال به سازمان جهانی وایپو (که متصدی اجرای موافقت نامه مادرید است) ارائه گردد. حال اگر ثبت علامت الف در ایران با مشکل مواجه شود و یا علامت ثبت شده باشد و به هر دلیلی باطل شود و متقاضی موفق به اخذ گواهی ثبت علامت الف  در کشور ترکیه از طریق سیستم مادرید شده باشد گواهی ثبت علامت ترکیه به این دلیل باطل خواهد شد چرا که گواهینامه علامت مبدا (در مثال ما ایران) فاقد اعتبار شده است.

بنابراین در سیستم مادرید اظهارنامه علامت و علامت ثبت شده در کشور مبدا بسیار اهمیت دارد و ثبت علائم در سایر کشور ها منوط به بقاء اعتبار علامت تجاری ثبت شده متقاضی در کشور پايه (در مثال ما ايران) است.

از مزایای ثبت بین المللی مادرید حذف هزینه های ترجمه رسمی و استخدام وکیل در کشورهای متعدد است. باید توجه داشت که متقاضی میبایست کلیه هزینه های مورد نیاز جهت ثبت را بدوا در حساب سازمان جهانی مالکیت فکری wipo   به فرانک سوییس پرداخت نماید که برای هرکشور متفاوت و به صورت مستقل محاسبه می شود.

برای مثال هزینه ثبت علامت در آلمان۷۵۳ فرانک و در ترکیه ۷۲۶ فرانک می باشد و چنانچه درخواست ثبت علامت در این دو کشور را به عمل آید مجموع هزینه ها توسط متقاضی پرداخت خواهد شد.

مزاياي ثبت علامت بين المللي مادريد

مزاياي ثبت علامت بين المللي مادريد

امکان ثبت علامت در تمام یا تعدادی از کشورها و سازمان هاي عضو سیستم مادرید صرفا با تظيم و ارائه یک تقاضانامه

در اين نظام متقاضي تنها يک اظهارنامه تنظيم مينمايد و در اين اظهارنامه يا تقاضانامه کشور هايي که قصد دارد علامت را در آنها به ثبت برساند تعيين مي کند. متقاضي مي تواند تمام کشور ها و يا يک کشور و يا هر تعداد کشور که تمايل دارد را از ميان کشور هاي عضو انتخاب نمايد و با پرداخت مجموع هزنيه ها اظهارنامه ثبت علامت به جريان مي افتد. اين اظهارنامه را مي توان به زبان انگليسي اسپانيولي و يا فرانسوي به انتخاب متقاضي تکميل نمود.

تسریع و تسهیل روند ثبت علامت تجاري در کشور هاي عضو در سطح بين المللي

در اين روند کشورهاي عضو متعهد هستند در طول يکسال به اظهارنامه ثبت علامت مادريد رسيدگي نمايند. در اين روند الزامي به انتشار آگهي تقاضاي ثبت علامت نيست.

کاهش هزینه هاي ثبت بین المللی علامت

ثبت علامت خارج از سيستم مادريد نيازمند متحمل شدن هزينه هاي ترجمه متون به زبان کشور هاي مختلف و هزنيه هاي پستي است. از آنجا که قوانين ثبت علامت در کشورهاي مختلف متفاوت است در اکثر موارد مي بايست هزينه استخدام وکيل و متخصص ثبت علامت در کشورهاي مدنظر را نيز به آن افزود. يکي از مزاياي مهم سيستم مادريد کاهش هزينه هاي ثبت علامت در کشور هاي مختلف است چرا که نيازي به ترجمه اظهارنامه، وکالت نامه و ساير مدارک به زبان هاي متعدد نيست و متقاضي تنها با تکميل اظهارنامه به زبان انگليسي، فرانسه و يا اسپانيولي امکان تقاضاي ثب علامت در کل ۱۲۲ کشور را خواهد داشت و براي طي اين روند تنها به يک وکيل در کشور خود نيز خواهد داشت به همين دليل هزينه ها به طور چشم گيري در اين سيستم کاهش مي يابند.

عدم نياز به ترجمه مدارک به زبان هاي متعدد

در فرايند ثبت بين المللي علامت در سيستم مادريد نيازي به ترجمه اظهارنامه، وکالت نامه و ساير مدارک به زبان هاي متعدد نيست و متقاضي تنها با تکميل اظهارنامه به زبان انگليسي، فرانسه و يا اسپانيولي امکان تقاضاي ثب علامت در کل ۱۲۲ کشور را خواهد داشت و براي طي اين روند تنها به يک وکيل در کشور خود نيز خواهد داشت به همين دليل هزينه ها به طور چشم گيري در اين سيستم کاهش مي

امکان اعمال آسان تغییرات در اطلاعات گواهينامه علامت تجاري در سطح بین المللی

چنانچه نياز به اعمال تغييراتي در مالکيت يا مشخصات مالک علامت و يا ساير موارد باشد در اينجا نيز متقاضي با ثبت يک درخواست واحد مي تواند تمام اسناد ثبت علامت ثبت شده که از طريق سيستم مادريد در کشور هاي مختلف به ثبت رسانده است را اصلاح نمايد. تنها با يک درخواست به يک زبان.

سهولت تمديد علامت در سيستم مادريد

علائم تجاري که در سيستم مادرديد به ثبت مي رسند اعتباري ۱۰ ساله دارند. متقاضي مي تواند در پايان مهلت اعتبار، علامت را از طريق سيستم مادريد در کشور هايي که علامت به ثبت رسيده است تمديد نمايد.

در بسياري از موارد نيازي به وکيل يا نماينده قانوني نيست

مدر اين سيستم نيازي به استخدام وکيل دادگستري در همه کشور ها نيست. متقاضي مي تواند شخصا يا تنها با تعيين يک وکيل در کشور خود ثبت علامت را در ساير کشورها درخواست نمايد. مگر اينکه اظهارنامه اي که از طريق سيستم مادريد تقديم شده است با اخطاريه مواجه گردد يا مورد اعتراض اشخاص ثالث قرار گيرد که در اين صورت براي رفع ايرادات و پاسخ به اخطاريه و اعتراض شخص ثالث انتخاب وکيل ضروري است.

معايب استفاده از سيستم مادريد

معايب استفاده از سيستم مادريد

سيستم مادريد عليرغم مزايايي که برشمرديم معايب و ايراداتي هم دارد.

وابسته بودن ثبت علامت تجاري

گفته شد در نظام مادريد، متقاضي در صورتي مي تواند ثبت علامت خود را در ساير کشور ها تقاضا نمايد يا علامت ثبت شده داشته باشد يا اظهارنامه ثبت علامت خود را در کشور مبدا تقديم کرده باشد.

در صورت ابطال علامت ثبت شده در کشور مبدا (کشور متقاضي) به هر دليل و يا عدم پذيرش اظهارنامه ثبت علامت متقاضي در کشور مبدا ظرف ۳ سال، ساير گواهينامه هاي ثبت علامت متقاضي در کشور هاي عضو مادريد بي اعتبار خواهد شد. به بيان ديگر اعتبار تمام اسناد ثبت علامت وابسته به گواهينامه ثبت علامت در کشور مبدا است. به اين اتفاق اصطلاحاً حلمه مرکزي يا Central attack گفته مي شود.

هر چند مي توان در صورت بروز چنين مشکلي با تقديم اظهارنامه هاياز طريق سيستم داخلي تقاضاي ثبت علامت را به صورت مستقل از سيستم مادرديد تقاضا نمود، اما در اين حالت تمام صرفه جويي اي که در هزينه ها صورت گرفته است از بين خواهد رفت.

وايپو امکان دور زدن مقررات داخلي کشور ها را ندارد

در سيستم مادريد هر کشور بر اساس قوانين و مقررات و با بررسي سوابق موجود در کشور خود به اظهارنامه ثبت علامت مادريد رسيدگي مي کند و ممکن است علامت در يک کشور ثبت و در کشور ديگري ثبت نشود.

مهلت پاسخ به اخطارهاي صادره بعضا بسيار کوتاه است

در روند بررسي به اظهارنامه علامت ممکن است هر يک از کشور ها که ثبت علامت در آنها درخواست شده است اخطاري را صادر نمايند. در برخي کشور ها مهلت پاسخ به اخطاريه ها بسيار کوتاه است. براي مثال اين مهلت در کشور چين تنها ۲ هفته است.

روند بررسي در برخي موارد بسيار طولاني است

هرچند روند بررسي اظهارنامه ثبت علامت در سيستم مادريد بين يک تا دو سال است اما در صورت انتخاب کشور امريکا و اتحاديه اروپا اين مدت در حدود ۳ سال خواهد بود.

بسياري از کشور ها عضو سيستم مادريد نيستند

ليست کشور هاي عضو سيستم مادرديد در ذيل آورده شده است. بسياري از کشور ها عضو سيستم مادريد نيستند و براي ثبت علامت در اين کشور ها مي بايست از طريق ثبت داخلي اقدام نمود.

کشور عراق و پاکستان و امارات متحده عربي که از مهمترين شرکاي تجاري کشور ما هستند، عضو سيستم مادريد نيستندو براي ثبت علامت در اين کشور ها مي بايست از طريق سيستم داخلي اقدام نمود.

عدم ضمانت اجرا ثبت مادرديد در برخي کشور ها

بعضي از کشور ها به ويژه کشورهاي افريقايي قوانين خود را در خصوص ثبت بين المللي علامت از طريق اين سيستم به روز رساني نکرده اند. در اين کشور ها ممکن است ثبت مادريد ضمانت اجراي کافي به همراه نداشته باشد.

نياز به انتخاب وکيل محلي در بعضي موارد

در اکثر موارد در سيتسم مادريد نيازي به انتخاب وکيل در کشورهاي تعيين شده نيست. اما چنانچه اداره ثبت علامت در هر يک از کشور هاي تعيين شده اخطاريه اي صادر نمايد براي پاسخ به اين اخطاريه ها استخدام وکيل ضروري است. بعلاوه در صورتي که به ثبت علامت در هر يک از کشور ها توسط اشخاص ثالث اعتراض شود، براي تعيين وکيل دادگستري جهت پاسخ به اعتراضات و مراجعه و انجام تشريفات روند اعتراض ضروري است.

برای ثبت مادرید به کجا مراجعه کنیم؟

در ایران برای ثبت علامت در سیستم مادرید می بایست به اداره ثبت علائم تجاری در تهران مراجعه کنید. اظهارنامه می بایست به زبان انگلیسی، فرانسوی یا اسپانیولی تکمیل گردد و هزینه های مربوطه نیز می بایست از طریق صرافی به حساب سازمان جهانی ماکلیت فکری واریز گردد. پرداخت تمام هزینه ها با فرانک سویس است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت مادرید

مدارک مورد نیاز برای ثبت مادرید

  • درخواست ثبت بین المللی علامت در کشور های عضو. متقاضی می بایست در این نامه کشور های مورد نظر خود را تعیین نماید.
  • معرفی نامه بر روی سربرگ رسمی شرکت همراه با امضا مدیران و دارندگان حق امضا شرکت( برای افراد حقوقی)
  • کپی مدارک هویتی (کارت ملی و شناسنامه)
  • در صورتی که متقاضی شرکت و شخص حقوقی باشد کپی کارت ملی و شناسنامه مدیران و دارندگان حق امضا مجاز شرکت
  • اظهارنامه و اصل گواهینامه ثبت علامت تجاری در ایران
  • تکمیل و ارائه فرم اظهارنامه ثبت مادرید به همراه نام کشور های مورد نظر
  • برگه محاسبه هزینه ها  و تاییدیه آن
  • رسید مربوط به پرداخت هزینه ها به حساب سازمان جهانی مالکیت فکری (با توجه به تحریم ها متقاضی می بایست این هزینه ها را از طریق صرافی یا از هر طریق دیگری شخصا به حساب سازمان جهانی مالکیت فکری پرداخت کند و اداره ثبت علامت در ایران هیچ تسهیلاتی در این رابطه ارائه نمی دهد)

وکیل ثبت مادرید

وکیل ثبت مادرید

تنها وکلايي مي توانند در سيستم مادريد فعاليت داشته باشند که تسلط نسبي به زبان انگليسي داشته باشند. همچنين براي ثبت علامت از طريق سيستم داخلي کشورها، تسلط وکيل به زبان انگليسي از ملزومات است چرا که خواسته ها و نياز هاي متفاضي از ثبت علامت در کشور هاي هدف مي بايست تامين گردد و اين مهم جز با انتقال صحيح خواسته ها به ادارات ثبت علامت کشور ها ممکن نيست.

وکلاي دفتر حقوقی تدبیر توسعه عرفان امکان ثبت علامت تجاری را از طریق سیستم مادرید و همچنین از طریق سیستم داخلی با همکاری موسسات حقوقی بین المللی در سرتاسر دنیا برای مراجعین خود فراهم نموده و در این امر به تجار ایرانی خدمت رسانی می نماید.

برای ثبت علامت در سیستم مادرید و اطلاع از جزئیات و هزینه های آن با ما تماس بگیرید یا فرم زیر را تکمیل نمایید.