عراق یکی از مهم ترین مقاصد تجاری بازرگانان ایرانی است، طبق گزارشات واصله از اتاق بازرگانی ایران، درصد قابل توجهی از صادرات ایران به کشور عراق صورت می پذیرد. از این رو ثبت علامت در عراق اهمیت ویژه ای برای فعالان اقتصادی ایران پیدا کرده است. اگر علامت تجاری در عراق به ثبت نرسد ممکن است مشکلاتی برای تجار به وجود آید. مهمترین خطر عدم ثبت علامت در عراق امکان ثبت علامت توسط رقبا و جلوگیری از ورود کالاهای مالک اصلی به عراق است. فرض کنید شما کالاهای خود را با برند یا علامت تجاری XX به عراق صادر می کنید و ممکن است با این نام شناخته شده باشید و کالای شما هم با این نام معروف شده و مشتریانی به دست آورده اید.

به دنبال کامل‌ترین خدمات حقوقی هستید؟

ما با به‌روزترین تجربیات حقوقی و مجرب‌ترین وکلا در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

خطر عدم ثبت علامت در عراق این است که ممکن است شخص دیگری به منظور سوء استفاده علامت شما را در عراق ثبت کند و با ثبت علامت می تواند با دستور قضایی از ورود کالاهای شما با علامت XX  به عراق جلوگیری نماید که قطعا زیان های مادی و معنوی بسیاری را برای تجار ایرانی در برخواهد داشت. یکی دیگر از مزایای ثبت برند در عراق این است که تبلیغات کالای شما در بسیاری از موارد نیازمند ثبت آن علامت و لگو در عراق است.

ثبت علامت در کردستان عراق

ثبت علامت در کردستان عراق

عراق به دلیل شرایط خاص سیاسی حاکم دارای سیستمی منحصر به فرد در قوانین و همچنین ثبت علامت است.

همانطور که می دایند اقلیم کردستان در این کشور به دلیل شرابط سیاسی خاص، خود مختار بوده و حتی در زمینه ثبت برند نیز سیستم مجزایی از دولت بغداد وجود دارد.

لذا تجار باید به این نکته توجه داشته باشند که ثبت برند در عراق را بسته به نیاز های تجاری خود هم در دولت مرکزی (بغداد)  و هم در اقلیم کردستان انجام دهند.

هر چند ثبت برند در عراق موجب حمایت آن در کردستان عراق نیز خواهد بود لیکن ثبت علامت در کردستان عراق به تنهایی موجب حمایت علامت تجاری در دولت مرکزی عراق نیست و برای کسب حمایت در خارج از اقلیم کردستان نیاز به ثبت علامت در دولت مرکزی عراق هم هست. چنانچه شما به عنوان یک تاجر صرفا به کردستان عراق صادرات کالا دارید نیازی به ثبت علامت در دولت مرکزی ندارید.

ضرورت ثبت برند در اقلیم کردستان

چه ضرورتی وجود دارد که علامت تجاری را در اقلیم کردستان هم به ثبت رساند درحالی  با ثبت علامت در دولت مرکزی عراق، علامت تجاری در کل کشور عراق و اقلیم کردستان حمایت می شود ؟

حتی اگر علامت تجاری شما در اداره ثبت مرکزی دولت عراق واقع در بغداد به ثبت رسیده باشد شما با ثبت علامت در اقلیم کردستان از حمایت های ویژه ای بهرمند می شوید و چنانچه صادرات کالا به اقلیم کردستان انجام شود بهتر است علامت تجاری در اقلیم کردستان هم به صورت مجزی ثبت شود. چرا که رویه اداره ثب علائم تجاری کردستان بر این مبنی است که به محض ثبت علامت تجاری بخش نامه ای رسمی همراه با کپی ثبت علامت تجاری خطاب به مسئولین گمرک و وزارت دارایی و بازگارنی ابلاغ صادر می نماید و به ایشان ابلاغ می شود که علامت تجاری به ثبت رسیده تا این سازمان ها اقدامات قانونی در خصوص عدم اجازه واردات کالاهای دارای علامت مشابه و یا گمراه کننده که متعلق به اشخاص ثالث است و ناقض حقوق مالک علامت تجاری ثبت شده است اقدامات لازم را انجام دهند.

روند ثبت علامت در عراق

روند ثبت علامت در عراق

برای ثبت برند در عراق بر خلاف آنچه گفته می شود به هیچ وجه نیاز به ثبت شرکت و ایجاد نمایندگی نیست و می توان به عنوان یک شخص ایرانی یا یک شرکت ایرانی مستقیما یک علامت تجاری را در عراق یا افیلم کردستان ثبت نمود

ثبت علامت در اقلیم کردستان در کمتر از ۱ سال انجام می شود ولی برخلاف تبلیغات بسیاری از موسسات خدماتی، ثبت علامت در عراق روندی طولانی داشته و بعضا تا سه سال و حتی بیشتر از آن ممکن است به طول می انجامد ولی نباید این نکته را فراموش کرد که شروع حمایت از ثبت علامت در عراق از ابتدای تاریخ ثبت اظهارنامه است.

فرض کنید تقاضای ثبت علامت ۳ سال قبل در اداره ثبت علامت تجاری در عراق به ثبت رسیده و امروز شما گواهینامه علامت را دریافت می کنید. تاریخ مبدا شروع حمایت از برند شما در عراق ۳ سال قبل و همان تاریخ ثبت تقاضای علامت می باشد.

اداره ثبت علائم تجاری عراق اخیرا تغییر رویه ای در روند ثبت اظهارنامه ثبت علامت در عراق ایجاد کرده است. در این اداره قبل از ثبت اظهارنامه یک مرحله جستجوی اجباری علامت ایجاد شده است. چنانچه علامت مورد تقاضا فاقد سابقه مشابه باشد اظهارنامه ثبت علامت در عراق فایل می گردد و روند بررسی قانونی اظهارنامه آغاز می شود.

در عراق می توان طی یک اظهارنامه چند کالا و طبقه و خدمات را درخواست نمود (برخلاف پاکستان و برخی دیگر کشور ها).

عراق عضو موافقت نامه نیس در تقسیم بندی کالا و خدمات علامت تجاری بوده و اداره ثبت علامت عراق و اقلیم کردستان در روند اداری خود علاوه بر طبقات اصلی کالاها را در زیرطبقات نیز دسته بندی می نماید و برای هر زیر طبقه هزینه ای به مثابه یک طبقه مجزی اخذ می گردد.

ثبت علام تجاری تجار ایرانی توسط موسسه حقوقی عرفان

موسسه حقوقی عرفان افتخار دارد که ثبت بسیاری از علام تجاری تجار ایرانی در عراق را عهده دارد بوده و علائم تجاری بسیاری در عراق به وسیله این موسسه به ثبت رسیده است که نمونه برخی گواهینامه ثبت علامت در عراق به پیوست ارائه می شود.

گواهینامه های ثبت علامت در عراق

گواهینامه های ثبت علامت در عراق

گواهینامه ثبت علامت در اقلیم کردستان

گواهینامه ثبت علامت در اقلیم کردستان

گواهینامه ثبت علامت در اقلیم کردستان

 

مدراک مورد نیاز برای ثبت برند در عراق

  بسته به اینکه متقاضی ثبت علامت شخص حقیقی یا شخص حقوقی باشد مدارک مورد نیاز برای ثبت علامت در عراق و اقلیم کردستان به شرح زیر است.

اشخص حقیقی

  • کپی پاسپورت یا ترجمه عربی شناسنامه
  • وکالت نامه رسمی و محضری به نام وکلای عراقی که می بایست به تایید سفارت عراق در ایران برسد.
  • کپی تایید شده گواهی ثبت علامت در ایران (در صورت وجود و در صورت تقاضای اداره ثبت علائم تجاری عراق)
  • نمونه علامت
  • کالاهای مورد درخواست

شخص حقوقی و شرکت ها

  • کپی پاسپورت یا ترجمه عربی شناسنامه مدیر عامل شرکت
  • وکالت نامه رسمی و محضری به نام وکلای عراقی که می بایست به تایید سفارت عراق در ایران برسد.
  • کپی تایید شده گواهی ثبت علامت در ایران (در صورت وجود و در صورت تقاضای اداره ثبت علائم تجاری عراق)
  • نمونه علامت
  • کالاهای مورد درخواست

مراحل ثبت برند در عراق

مراحل ثبت برند در عراق

بنا بر قوانین کشور عراق، متقاضیان ثبت نام تجاری در این کشور باید علاوه بر ثبتنام اولیهی اینترنتی، به صورت حضوری اقدام نمایند. از آنجایی که مراجعهی حضوری کاری دشوار است و حتی ممکن است متقاضی ثبث برند در بغداد اطلاعات حقوقی کافی یا آشنایی به زبان عربی نداشته باشد، بهتر است این مراحل را به یک وکیل متخصص بسپارید.

موسسه حقوقی تدبیر توسعه عرفان با تخصصی که در زمینهی مالکیت فکری و ثبت علامت تجاری دارد، میتواند از طریق وکلای خبرهی خود اقدام به ثبت برند در کشور عراق کند. بنابراین اگر کسب و کاری در عراق دارید فرصت را غنیمت شمارید و ثبت برند آن را انجام دهید. برای کسب  اطلاعات بیشتر و مشاوره میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

هزینه های ثبت برند در عراق

وکالت نامه می بایست به صورت محضری در ایران تنظیم گردد و سپس به زبان عربی ترجمه رسمی شده و به تایید سفارت عراق در ایران برسد. هزینه تایید هر برگه در سفارست عراق ۱۶۰ دلار می باشد.

وکالت نامه می بایست در عراق نیز روند تشریفات قانونی را طی کند که هزینه این روند در عراق نیز ۱۶۰ دلار است.

هزینه های اداری و حق الوکاله ثبت برند در عراق بسته به میزان طبقات و کالاها متغیر است.

گاهی اوقات اداره ثبت علامت تجاری در عراق از متقاضیان ایرانی درخواست می نماید گواهینامه ثبت علامت تجاری خود در ایران را نیز ارائه نمایند. این موضوع بسته به نظر کارشناس ثبت علامت در عراق است و کارشناس ممکن است این مدرک را درخواست نماید در این صورت یا می بایست این مدرک در ایران مورد تایید سفارت عراق قرار گرفته و در عراق نیز تشریفات اداری را طی کند. متقاضی می تواند با پرداخت مبلغی بالغ بر ۴۰۰ دلار از ارائه این مدرک خودداری نماید.

برای آگاهی از هزینه های دقیق ثبت علامت تجاری در عراق با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید.