موارد مورد بررسی در ثبت علامت تجاری

موارد مورد بررسی در ثبت علامت تجاری

موارد مورد بررسی در ثبت علامت تجاری

در پست‌های پیشین توضیح دادیم که یک علامت تجاری چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا قابل ثبت باشد. هر علامت که درخواست ثبت آن وارد می‌شود توسط اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این بررسی‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

از لحاظ شکلی

شکل برند مورد تقاضا باید تازه باشد و شباهت واضح یا غلط‌ اندازی به دیگر برندها نداشته باشد. همچنین اگر نقصی در مدارک یا اطلاعات پرونده مشاهده شود در سامانه ابلاغ می‌شود تا متقاضی نسبت به رفع آن‌ها اقدام نماید.

ازجهت تطبیق طبقه‌ای

که درخواست کننده ثبت علامت، جهت کالای خود، ذکر نموده یا طبقات مربوط به نوع کالا. در صورت عدم مطابقت کالا با طبقه مندرج در اظهارنامه، از درخواست کننده ثبت دعوت خواهد شد تا در اصلاح طبقه بندی کالای مربوط، اقدام نماید.

از لحاظ مطابقت علامت با شرایط مقرر در آیین‌نامه و قانون

باید توجه داشته باشید که نام‌هایی که عام باشند و به محصول یا خدمات مورد ارائه اشاره‌ی درست نکنند یا اسامی جغرافیایی که خریدار را درباره‌ی مبدا تولید، کیفیت یا نوع آن به اشتباه بیندازد پذیرفته نیستند.

از لحاظ عدم تشابه با علائم دیگر

چنانچه علامت قبلاً به اسم دیگری ثبت شده و یا شباهت علامت با علامت دیگری که ثبت شده است به اندازه‌ای باشد که مصرف کنندگان عادی، یعنی اشخاصی که اطلاعات ویژه‌ای ندارند را به اشتباه بیندازد قابل قبول نیست. شباهت مذکور ممکن است از لحاظ شکل ظاهر یا تلفظ یا نوشتار یا به هر نحو دیگری باشد که مصرف‌کنندگان عادی را به اشتباه اندازد.

رأی هر علامتی که تقاضای ثبت آن پس از بررسی به شرح فوق مورد قبول قرار گیرد، اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی، یک آگهی در روزنامه رسمی منتشر خواهد کرد. آگهی گفته شده شامل نام و نشانی صاحب علامت، خصوصیات آن و خصوصیات کالا یا کالاهایی که علامت در مورد آن ها بکار می رود خواهد بود. سی روز بعد از انتشار آگهی، اداره مذکور مکلف است در صورت عدم پیش آمدن اعتراض، علامت را به ثبت برساند.

  • اشتراک در:

نظرات و دیدگاه شما

مطالب مرتبط

هزینه ثبت شرکت
ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت با توجه به موارد متعددی من جمله نوع شرکت انتخابی، تعداد خطوط موضوع، تعداد اعضاء، میزان سرمایه شخصیت حقوقی و... تعیین می گردد. به عبا

ادامه خواندن
راهنمای ثبت برند
ثبت برند (ثبت علامت تجاری)

راهنمای ثبت برند

صاحبین کسب و کارها و فعالین اقتصادی برای یک کسب و کار هدفمند و جذب بازار تقاضا باید اقدام به ثبت برند یا علائم تجاری نمایند. در این مطلب به سوالاتی

ادامه خواندن
ثبت شرکت فوری
ثبت شرکت

ثبت شرکت فوری

ثبت شرکت فوری صرفاً با دریافت این خدمت از یک متخصص امکان پذیرد است چراکه با ندانستن کوچکترین نکته ها ممکن است روند رسیدگی به پرونده به تاخیر افتد.

ادامه خواندن