از نیازهای اولیه‌ی بشر سرپناه، خانه و محل زندگیست. به همین خاطر است که همه‌ی ما شهروندان با خرید ملک به عنوان یک معامله‌ی پر هزینه و مهم روبرو می‌شویم. علاوه بر این در کشور ما داشتن ملک یا خرید زمین به عنوان یک نوع از سرمایه یا سرمایه‌گذاری نیز مطرح است. در این میان اختلافات بسیاری ممکن است در یک ملک یا زمین خریداری شده پیش بیاید. بسیاری از این دعواها و مشکلات از بی‌دقتی در موضوعاتی حقوقی پیش می‌آید که با دقت به این نکات می‌توان معامله‌ای با خیال آسوده داشت.

در این مقاله به برخی از این نکات مهم خواهیم پرداخت.

اطمینان از مالکیت فروشنده بر ملک

مهمترین نکته در خرید هر ملکی، احراز مالکیت فروشنده است. فروشنده باید مطابق قانون، مالک ملکی باشد که به فروش می‌رساند یا از سوی فروشنده ملک، دارای وکالت‌نامه رسمی باشد. در صورتی که ملک متعلق به چند نفر باشد و اصطلاحا مال مورد معامله بین چند نفر مشاع باشد، در این صورت یا باید همه مالکین در هنگام فروش حاضر بوده و رضایت خود را اعلام کنند و یا یک نفر از سوی بقیه مالکان، وکالت در فروش داشته باشد که در این صورت وکالت‌نامه باید به صورت رسمی و در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم شده باشد و به صراحت به وکیل اجازه فروش ملک را داده باشد. همچنین علاوه بر تصریح به وکالت در فروش، وکیل باید وکالت در دریافت ثمن (قیمت) ملک را نیز داشته باشد.

آیا ملکی که می‌خرید سند دارد؟

در اولین نکته باید مشخص شود که ملکی که قرار است خریداری شود، آیا دارای سند رسمی می باشد یا فاقد سند رسمی است؟ در خصوص خرید و فروش بسیاری از املاکی که در شهرهای کوچک یا حاشیه شهرهای بزرگ یا شهرهای شمالی وجود دارد، نکته مهم این است که با وجود یک سند مادر برای یک زمین بزرگ اما در تبدیل این زمین به قطعات کوچکتر، این قطعات به صورت قولنامه‌ای یا وکالتی معامله شده و خبری از سند رسمی در میان نیست.

بازدید از ملک حق شماست!

خریدار باید به طور دقیق از ملک مورد معامله بازدید و نسبت به شرایط قرارگیری، راه‌های دسترسی، املاک معارض یا دارای دید و اوصاف ظاهری ملک اطلاع کسب کند. در خصوص آپارتمان‌ها وضعیت دسترسی راه‌های مشاعی ساختمان، شرایط استفاده از پارکینگ، حیاط یا پشت بام نیز باید به دقت بررسی شود تا بعد از خرید ملک مشکلی ایجاد نشود.

حواستان به آزاد بودن ملک باشد

ملکی که به فروش می‌رسد نباید در رهن یا وثیقه شخص یا نهادی باشد و اصطلاحا ملک باید آزاد باشد. اگر ملکی در وثیقه یا رهن باشد، در سند مالکیت ملک قید می‌شود، بنابراین در هنگام خرید ملک حتما باید به آزاد بودن سند توجه کرد. اگر ملک در رهن بانک یا شخص دیگری باشد، در این صورت فروش ملک دارای اشکال بوده و انتقال مالکیت نیز تنها با رضایت رهن‌گیرنده امکان‌پذیر است.

معامله ملک با مبایعه‌نامه‌ی عادی یا سند رسمی؟

قرارداد فروش ملک ممکن است به صورت عادی یا رسمی تنظیم شود. قرارداد رسمی،‌ قراردادی است که طی سند رسمی و با حضور طرفین در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم می‌شود اما اسناد عادی ممکن است در دفاتر مشاورین املاک یا به صورت شخصی بین طرفین تنظیم شود. سند رسمی مزایایی به همراه خود دارد که آن را از اسناد عادی متمایز می‌کند.

اگر در خرید و فروش املاک تبهر ندارید یا قصد انجام معامله‌ی مهمی دارید که ارزش ریالی آن بالاست بهتر است علاوه بر مشاوران املاک با یک وکیل یا مشاور حقوقی نیز مشورت کنید تا دچار ضرر نشوید.