خیلی وقت‌ها افراد تعجب می‌کنند که یک وکیل چطور می‌تواند وکالت یک متهم رده بالا را قبول کند. در مواردی عموم مردم تصور می‌کنند آن #متهم قطعا مجرم است و باید حتما به اشد مجزات برسد و نیازی به حق دفاع ندارد در حالی که چنین نیست!

فیلم «پل جاسوسان» اثری سینماییست که نگاهی به زندگی وکیل معروف آمریکایی جیمز داناوان دارد. او در دوران جنگ سرد وکالت فرد روسی را می‌پذیرد که در خاک آمریکا به اتهام #جاسوسی برای شوروی دستگیر شده است. بسیاری از افراد به او انگ خیانت می‌زنند یا کارش را عبس می‌دانند اما همین دفاع تمام قد موجبات تبدیل اسرا و نجات دو خلبان آمریکایی که در شوروی اسیر شده بودند را فراهم می‌کند.

برای دیدن حال و هوای دادگاه‌های آن دوران و آشنایی با طرز کار این وکیل موفق این فیلم را تماشا کنید. او بعدا هم توانست در آزادسازی زندانیان آمریکایی در کوبا نقش آفرینی کند. این فیلم توانست در سال ۲۰۱۶ اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد را ببرد.

قانون اساسی ایران به‌عنوان اساس و معیار قانون‌گذاری در ایران حقوقی را برای افراد جامعه ایرانی برشمرده است. با تعیین حقوقی در قانون اساسی، قوانین مدون دیگری که تصویب می‌شوند، نباید با قانون اساسی مغایر باشند. مطابق اصل ۳۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، در همه‌ی دادگاه‌ها، طرفین دعوا حق دارند برای خود وکیل انتخاب کنند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند، باید برای آن‌ها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد. این اصل ذیل فصل سوم، یعنی حقوق ملت آورده شده است.