۳ ویژگی مورد نیاز برای قابل ثبت بودن یک برند

۳ ویژگی مورد نیاز برای قابل ثبت بودن یک برند

۳ ویژگی مورد نیاز برای قابل ثبت بودن یک برند

توصیه‌ی همه‌ی مشاوران برندینگ آن است که خیلی زود اقدام به ثبت برند کنید. این کار کمک می‌کند در آینده به مراتب ساده‌تر از حقوق نشان تجاری خود دفاع کنید. اما برای شدنی بودن این کار علامت تجاری باید همه‌ی ویژگی‌های قانونی لازم را داشته باشد. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

ابداع و نوآوری

علامت تجاری باید از خلاقیت و نوآوری برخوردار باشد. این یعنی نمی توان نشانی را ثبت کرد که مشابه و کپی علائمی باشد که در حال حاضر ثبت شده است. برخی از افراد با افزایش یا کاهش یک حرف یا یک شکل کوچک به اشکال قبلی مدعی ثبت علامت تجارتی می شوند که در این حالت متصدی ثبت ضمن رد آن مانع ثبت علایم تکراری می‌شود. استناد و ادعای چنین مدعیانی این است که علامت پیشنهادی عین علامت قبلی و مستعمل نیست لیکن باید توجه داشت که علامت و طرح پیشنهادی نباید در مشاهده و نگاه افراد غیر متخصص، تداعی کننده علامت ثبت شده قبلی باشد ولو اینکه از منظر اثبات، عین علامت قبلی تلقی نشود.

صداقت و شفافیت

علایم تجاری باید از صداقت، شفافیت و روشنی و وضوح برخوردار باشند.یعنی علامت تجاری باید به شکلی طراحی، ترسیم و تعیین شود که موجب خطا، اشتباه، فریب و گمراهی مخاطب و مشاهده کننده نگردد. بدیهی است متصدی ثبت از ثبت طرح ها و نشان هایی که آرم و علامت شرکت و موسسه دیگری را تداعی نمایند خودداری به عمل می‌آورند.

تمایز و تشخص

علامت تجاری یک شرکت باید در میان نشان دیگر شرکت های مشابه متمایز و قابل تشخیص باشد و توسط افراد عادی به آسانی تمیز داده شود.
مواردی که یاد شد ویژگی‌هاییست که قانون برشمرده است و در ظاهر ساده و قابل فهم هستند اما گاه ظرافت‌ها و ریزه‌کاری‌هایی دارد که افراد عادی نمی‌توانند به آن تسلط داشته باشند. به این خاطر توصیه مؤکد آن است که برای ثبت برند و بررسی این موضوعات حتما از مشاوران برندینگ و وکلای تخصصی این حوزه راهنمای بگیرید.

  • اشتراک در:

نظرات و دیدگاه شما

مطالب مرتبط

هزینه ثبت شرکت
ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت با توجه به موارد متعددی من جمله نوع شرکت انتخابی، تعداد خطوط موضوع، تعداد اعضاء، میزان سرمایه شخصیت حقوقی و... تعیین می گردد. به عبا

ادامه خواندن
راهنمای ثبت برند
ثبت برند (ثبت علامت تجاری)

راهنمای ثبت برند

صاحبین کسب و کارها و فعالین اقتصادی برای یک کسب و کار هدفمند و جذب بازار تقاضا باید اقدام به ثبت برند یا علائم تجاری نمایند. در این مطلب به سوالاتی

ادامه خواندن
ثبت شرکت فوری
ثبت شرکت

ثبت شرکت فوری

ثبت شرکت فوری صرفاً با دریافت این خدمت از یک متخصص امکان پذیرد است چراکه با ندانستن کوچکترین نکته ها ممکن است روند رسیدگی به پرونده به تاخیر افتد.

ادامه خواندن