ممکن است بارها با جملاتی همانند « حقوق معنوی و مادی اثر متعلق به پدیدآورنده است » « حق تکثیر بدون اجازه ناشر خلاف است » و از این دسته برخورد کرده باشید. یا گاها ایدههای دارید که نگران دزدیده شدن و ثبت آن به اسم کسی دیگری هستید. زمانی که شما یک ایده و فکر دارید و آن ایده منحصرا برای شما است نه شخص و اشخاص خاصی میتوانید آن را به اسم خود به ثبت برسانید و حقوقی را برای آن در نظر بگیرید.

به این شاخه از حقوق مالکیت معنوی گفته میشود. مالکیت فکری برخلاف مالکیت جسمی از نظر فیزیکی وجود خارجی ندارد اما میتوان به برای اینکه حق و ارزشی را برای آن در نظر گرفت، آن را به شیوه فیزیکی ارائه داد. بسیاری از رشتههای هنری در این حوزه قرار میگیرند به همین دلیل است که برای هنرمندان ارزش بالایی دارد.

اهمیت مالکیت معنوی

اهمیت مالکیت معنوی

استفاده از مالکیت معنوی نه تنها در داخل کشور بلکه به صورت گسترده از آن در حقوق بین الملل نیز استفاده میشود.  از مالکیت فکری معمولا در امور بازرگانی و اقتصادی بین کشورهای مختلفی انجام میشود. تا مشکلی در بین توافقات و اختراعات به وجود نیاید.

به دنبال کامل‌ترین خدمات حقوقی هستید؟

ما با به‌روزترین تجربیات حقوقی و مجرب‌ترین وکلا در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

حقوق مادی چیست؟

زمانی که مالکیت معنوی یا مالکیت فکری یک اثر را دارید شما در برابر تمامی فعالیتهایی که برای آن اثر رخ میدهد از جمله فروش، چاپ، تکثیر، بستن قرارداد ودارای حق و حقوقی هستید که به آن حقوق مادی اثر گفته میشود. این حقوق کاملا در اختیار صاحب اثر است و کسی نمیتواند از ان استفاده کند مگر اینکه حق را به فرد دیگری واگذار کند. لازم به ذکر است این حقوق مادی دارای مدت زمان خاصی هستند و بعد از گذشتن آن دوره هیچ مالکیت یا حق دیگری برای آن وجود ندارد.

حقوق معنوی چیست؟

حقوق معنوی زمانی کاربرد دارد که شما یک مالکیت فکری برای آثار هنری خود از جمله شعر، ترانه، مقاله وداشته باشید. در صورتی که شخصی بدون اجازه از شما از این آثار استفاده کند شما با توجه به حق مالکیتی که دارید میتوانید از آن شخص شکایت کنید.

انواع مالکیت فکری

  • مالکیت صنعتی
  • کپی رایت

مالکیت صنعتی چیست؟

مالکیت صنعتی چیست؟

مالکیت صنعتی یکی از زیر شاخههای مالکیت معنوی است. این نوع از مالکیت فکری دارای بخش های مختلفی از جمله ثبت اختراع، علامت تجاری و اسرار تجاری میشود. که در ادامه با هر یک از آنها آشنا میشویم.

علامت تجاری

لوگو یا آرم همان علامتی است که می تواند نشان دهنده برند کسب و کار شما باشد. شیوه طراحی علامتهای تجاری بسیار متفاوت هستند و باید با توجه به کسب و کاری که دارید انتخاب شود. برخی از مواقع ممکن است از علامت تجاری سو استفاده شود یا افراد دیگری استفاده کنند به همین دلیل ثبت آن به عنوان مالکیت معنوی اهمیت زیادی دارد.

ثبت اختراع

ثبت اختراع از دیگر مواردی است که شامل حق مالکیت میشود. زمانی که شما یک وسیلهای را اختراع میکنید برای جلوگیری از استفاده از آن به اسم دیگری نیاز دارید که مالکیت فکری آن را به نام خود کنید. ایم کار به راحتی با ثبت اختراع امکان پذیر است. ثبت اختراع که زیر مجموعه مالکیت صنعتی است به فرد یا افراد این امکان را میدهد تا اختراع خود را به فروش برسانند یا از آن با نام خود یا کسب و کارشان استفاده کنند.

اسرار تجاری

از دیگر مواردی که نیاز است برای آنها مالکیت معنوی در نظر گرفته شود، اسرار تجاری است. در هر شرکت و کسب و کاری ممکن است اسرار و پروندههای مهمی وجود داشته باشد که در صورت افشا آنها رقبا بتوانند به آنها دسترسی پیدا کنند و از آنها سو استفاده کنند. این اسرار به اطلاعاتی با ارزشی هستند که به شیوههای مختلفی وجود دارند گفته میشود.

کپی رایت چیست؟

کپی رایت چیست؟

هنر نیز مانند مالکیت صنعتی دارای مالکیت معنوی است اما با اسمی متفاوت ارائه میشود. مالکیت فکری که برای آثار هنری در نظر گرفته شده است، حق کپی رایت است. طبق مصوبات انجام شده زمانی که یک اثر هنری خلق شود، خالق آن میتواند برای آن حقوقی را در نظر بگیرد تا افراد دیگری نتواند از آن با اسم خودشان استفاده کنند. این مالکیت معمولا به صورت قرارداد تنظیم میشود تا تعهدهایی که هر دو طرف به یکدیگر دارند کاملا مشخص باشد. حق کپی رایت نه تنها برای آثار هنری مانند موسیقی و فیلم است بلکه از آن میتوان برای جلوگیری از توزیع و فروش بسیار از نرمافزارها، کتابها ونیز استفاده کرد.

محرمانگی

قرارداد محرمانگی از جمله دیگر قراردادهای مهمی است که باید از مالکیت معنوی برای ان استفاده کرد. با توجه به این قرارداد تمامی اسرار این شرکت باید بین اعضای بماند و کسی نتواند آنها را افشا کند. این قرارداد به صورت عرفی و قانونی نوشته میشود و در صورت عدم رعایت میتوان مجرم را مجبور به پرداخت جریمه نقدی کرد.

عدم رقابت

از دیگر قراردادهایی که نیاز به مالکیت معنوی دارد، قرارداد عدم رقابت است. براساس این قرارداد در صورتی که یکی از اعضا تیم یا شرکت جدا شد حق استفاده از همان ایده را ندارد. با کمک از مالکیت فکری بسیاری از کسب و کارها میتوانند مسیر خوبی را برای  رسیدن به موفقیت طی کنند.