در این جا قصد داریم در مورد ثبت طرح صنعتی، مزایا، مدارک، شرایط اعتراض و تمامی موارد مربوط به آن بپردازیم. با توجه به این که هر یک قواعد و ضوابط مختص به خود را دارند می بایست پیش از ثبت طرح باید با آنها آشنایی کافی داشته باشید.
بنابر ماده ۲۰ قانون طرح صنعتی و ثبت اختراع، هرگونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هر گونه شکال سه بعدی با خطوط، رنگ ها و یا بدون آن، به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی می باشد.
در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی شود.
ثبت طرح صنعتی به دنبال مزایای متعددی من جمله جلوگیری از حقوق سوء استفاده سایرین، حضور پر رنگ در بازار های رقابتی و … که دارد سبب می شود تا در بازار های رقابتی سالمی نیز فعالیت نمایید.
یکی از شروط مهم ثبت طرح صنعتی که باید بدان توجه نمایید، تکراری نبودن آن است یعنی نباید توسط شخص دیگری قبلاً به ثبت رسیده باشد.
سایر قواعد و موارد مهمی که باید در مورد ثبت طرح صنعتی بدانید در ادامه این مطلب به طور دقیق عنوان شده است.
متقاضیان می توانند برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاعات تکمیلی از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان موسسه در ارتباط باشند.
اعتبار طرح صنعتی ۵ سال است و پس از آن باید اقدام به تمدید طرح صنعتی مورد نظر با رعایت قوانین و محدودیت های زمانی اعمال شده نمایید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص فروش طرح صنعتی می توانید به مقاله وبلاگ مراجعه کنید.

به دنبال کامل‌ترین خدمات حقوقی هستید؟

ما با به‌روزترین تجربیات حقوقی و مجرب‌ترین وکلا در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

 

مراحل ثبت طرح صنعتی و انتشار آگهی

بررسی، ثبت و انتشار آگهی طرح صنعتی بر حسب ماده ۲۷ قانون تجارت باید به ترتیب ذیل صورت بگیرد که عبارتند از:
تاریخ اظهارنامه تاریخ تسلیم آن به اداره مالکیت صنعتی است، مشروط بر این که در زمان تسلیم، اظهارنامه مشتمل بر تمامی اطلاعاتی باشد که شناسایی متقاضی و همچنین نمایش گرافیکی کالای متضمن طرح صنعتی را میسر سازد.
اداره مالکیت صنعتی پس از وصول اظهارنامه مذکور، از جهت مطابقت با مفاد قانونی مورد بررسی قرار می دهد.
در وضعیتی که اداره مالکیت صنعتی تصمیم بر آن گیرد که تمامی قوانین و ضوابط مربوط به طرح صنعتی رعایت شده باشد، اقدام به ثبت طرح صنعتی و انتشار آگهی مورد نظر می نماید.
گواهی ثبت طرح صنعتی به نام متقاضی صادر می گردد در غیر این صورت مردود اعلام می شود.
نکته: با توجه به ماده ۲۵ قانون ثبت اختراعات و ثبت طرح صنعتی که در بالا ذکر شد، رسیدگی به دعوی راجع به طرح صنعتی ثبت شده در مدت تأخیر انتشار آگهی مشروط بر آن است که اطلاعات مندرج در دفاتر ثبت و اطلاعات مربوط به پرونده اظهارنامه به شخصی که علیه او دعوی اقامه می شود به طور کتبی ابلاغ شده باش

شرایط اساسی ثبت طرح صنعتی

طرح صنعتی باید تمامی شرایط و موارد ذکر شده در ذیل را داشته باشد تا قابل ثبت باشد:

  • طرح صنعتی در کنار عملکرد فنی محصول از نظر ظاهری و وجوه افتراق آن با سایرین مدنظر است.
  • بنابر ماده ۲۱ قانون طرح صنعتی، زمانی قابل ثبت است که جدید و اصیل باشد که زمانی جدید است که از طریق انتشار به طور محسوس و یا از طریق استفاده به هر نحو دیگر قبل از تسلیم اظهارنامه یا بر حسب مورد قبل از حق تقدم اظهارنامه برای ثبت در هیچ نقطه ای از جهان برای عموم افشاء نشده باشد.
  • طرح صنعتی باید با اخلاقیات، موازین شرعی، نظم عمومی و عرف جامعه اسلامی منافات نداشته باشد.
  • نباید قبلاً در فنون و صنایع پیش بینی شده باشد.

قوانین ثبت طرح صنعتی

قوانین ثبت طرح صنعتی

  • اظهارنامه ثبت طرح صنعتی که به اداره مالکیت صنعتی تسلیم می شود، مشتمل بر عکس، نقشه، مشخصات گرافیکی که طرح صنعتی را به طور دقیق نشان می دهد خواهد بود.
  • در صورتی که طرح صنعتی سه بعدی باشد، بر حسب مورد اداره ممکن است به همراه اظهارنامه از متقاضی تقاضای ماکت و یا نمونه واقعی آن را داشته باشد.
  • دو یا چند طرح صنعتی را می توان در یک اظهارنامه قید و تسلیم نمایید، مشروط بر آن که مربوط به یک طبقه بندی بین المللی و یا مربوط به یک مجموعه یا ترکیبی از اجزاء باشد.
  • هر ذی نفعی می تواند از دادگاه ابطال ثبت طرح صنعتی را درخواست نماید که در این صورت باید اثبات کند یکی از موارد مربوطه به قانون ثبت طرح صنعتی در آن رعایت نشده است و یا آنکه شخصی که طرح صنعتی به نام وی ثبت شده است، پدید آورنده و قائم مقام قانونی آن نیست.
  • بنابر ماده ۲۵ قانون ثبت اختراعات و طرح صنعتی ممکن است ضمن اظهارنامه درخواست شود که انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی از تاریخ تسلیم اظهارنامه حداکثر تا دوازده ماه و یا اگر ادعای حق تقدم باشد، از تاریخ حق تقدم به تأخیر افتد.

مزایای ثبت طرح صنعتی

مزایای ثبت طرح صنعتی و حقوق و حمایت هایی که پس از طرح شامل مالکین خواهد شد، بسیار قابل توجه است چنانچه در این قسمت به برخی از مزایای طرح می پردازیم.

بهره مندی از حقوق و امتیازات متعدد در خصوص طرح صنعتی ثبت شده
توسعه بازار فروش کالا و یا محصول مورد نظر
جلوگیری از سوء استفاده رقبا و سایرین
امکان فعالیت در بازار های رقابتی سالم
عدم امکان استفاده از طرح صنعتی بدون اجازه مالک و یا مالکین
ثبت قانونی طرح صنعتی در صورت کیفیت داشتن کالا موجبات افزایش اعتبار برند و یا شرکت را فرآهم می آورد.
همچنین پیش زمینه بازار فروش مورد نیاز برای سایر کالاهای یک برند و یا شرکت را آماده می سازد.

تفاوت ثبت طرح صنعتی با اختراع و برند

اختراع و طرح صنعتی هر دو از خلاقیت و نوآوری نشأت گرفته اند اما باید بدانید طرح صنعتی اصولا ماهیت هنری دارد، فارق از کاربری که می تواند داشته باشد صرفا به خلاقیت هنری و جذابیت بصری می پردازد مانند طرحی برای یک مبل.
در مقایسه طرح صنعتی با ثبت اختراع این چنین می توان گفت که در طرح صنعتی از مدل خاصی برای مبلی استفاده کنید اما در اختراع باید مبلمانی را طراحی کنید که با نشستن بر روی آن، یک سری مسائل و مشکلات ستون فقراتی را حل کند و همانطور که ذکر شد بیشتر کاربرد مد نظر است.
برند یا علامت تجاری، ماهیت یک کسب و کار، ویژگی های مادی و معنوی یک شرکت به حساب می آید که به شما تضمین می کند که کسی از برند شما سوء استفاده نکند در غیر این صورت پیگرد قانونی به دنبال دارد که این حقوق برای ثبت طرح صنعتی نیز صدق می کند.

تفاوت ثبت طرح صنعتی با اختراع و برند

 

روند ثبت طرح صنعتی

روند ثبت طرح صنعتی، اظهارنامه طرح و اتمام مراحل مربوط به آن دارای جزئیات و ضوابطی است که معیار ثبت طرح صنعتی باید در آن رعایت شده باشد.
در این صورت در وهله بررسی توسط کارشناسان اداره مورد قبول واقع می گردد.
استعلام ثبت طرح صنعتی یکی از مهم ترین مواردی است که متقاضی باید به آن توجه داشته باشد چنانچه برای اطلاعات بیشتر به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.
به جهت ثبت اظهارنامه طرح صنعتی وفق بر مواد مندرج در آیین نامه های اجرایی در این خصوص موارد ذیل باید در نظر گرفته شود.
ثبت طرح صنعتی مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع می باشد بنابراین متقاضیان باید مدارک و فرم تقاضانامه را به درستی تکمیل نمایند.
پیش از هر اقدامی باید با بارگذاری اطلاعات و مدارک تکمیلی در سامانه، نسخه الکترونیکی اظهارنامه را دریافت نمایید.
سپس به ضمیمه مدارک مذکور تسلیم اداره گردد تا به آگهی و در انتها به صدور سند طرح ختم شود.

ثبت طرح صنعتی در موسسه عرفان

موسسه حقوقی تدبیر توسعه عرفان تمامی خدمات من جمله ثبت طرح صنعتی، کلیه امور ثبتی و حقوقی مشتریان را با حداقل هزینه صورت می دهد. متقاضیان برای دریافت مشاوره رایگان و خدمات ما می توانند از طریق راه های ارتباطی و یا شماره تماس ۰۲۱۸۸۵۴۷۸۶۰ با ما در تماس باشند.