ثبت طرح صنعتی دارای قوانین و مقررات خاصی است و در صورتی که خلاف این قوانین گفته شده انجام شود طرح صنعتی شما باطل میشود. به طور کلی در صورتی که طرح شما خلاف موازین اخلاقی و شرعی باشد با طرح شکایت از سوی رقیبهای تجاری و افراد ذینفع میتوانند باعث ابطال گواهینامه ثبت طرح صنعتی شما شوند. طرح شکایت و رسیدگی به این نوع پروندهها کار چندان آسانی نیست به همین دلیل بهتر است از افراد مجرب و وکلای متخصص در این زمینه کمک بگیرید. موسسه حقوقی عرفان به شما کمک میکند تا در کمترین زمان به نتیجه دلخواه خود برسید. برای آشنایی بیشتر با شرایط باطل کردن طرح صنعتی خواندن این مقاله را از دست ندهید.

انواع ابطال ثبت صنعتی

ابطال گواهینامه ثبت طرح صنعتی به روشها و دلایل مختلفی انجام میشود که یکی از مهمترین آنها عدم داشتن اصالت و جدید بودن طرح است. در مرحله اول برای باطل کردن ثبت طرح صنعتی باید یک دادخواست مبنی بر ابطال گواهینامه تنظیم کنید تا به پرونده شکایت شما رسیدگی شود.

اصیل بودن طرح صنعتی ثبت شده به چه معنا است؟

اصیل بودن یک طرح به معنای عدم شبیه بودن به طرحهای دیگر است. زمانی که شما قصد ثبت یک طرح صنعتی را دارید باید بدانید که طرح باید معرف کسب و کار شما باشد. در صورتی که طرح شما اصیل نبود و این طرح ثبت شد افراد ذینفع میتوانند از شما شکایت کنند و اقدام به ابطال گواهینامه ثبت طرح صنعتی شما کنند.

جدید بودن طرح صنعتی برای ثبت

از دیگر موارد مهم برای ثبت طرح صنعتی جدید بودن طرح شما است. طرحی که انتخاب میکنید باید در تمامی نقاط جهان ناشناخته باشد و به طور کلی مورد استفاده قرار نگرفته باشد. در صورتی که قصد ثبت دارید برای جلوگیری از ابطال گواهینامه ثبت طرح صنعتی حتما تحقیق کامل درباره طرح خود قبل از ارسال کردن اظهارنامه داشته باشید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

دلایل ابطال گواهینامه

دلایل ابطال گواهینامه

ابطال گواهینامه ثبت طرح صنعتی به دلایل زیادی امکانپذیر است که در ادامه با آنها آشنا میشویم. داشتن هر یک از این موارد در طرح صنعتی شما میتواند باعث ابطال گواهینامه شما شود و طرح شما را با مشکل مواجه کند.

  • نداشتن مالکیت
  • وجود سابقه افشا
  • عدم جدید بودن طرح صنعتی
  • رعایت نکردن شرایط و قوانین شکلی
  • نداشتن اصالت
  • مخالف با اخلاق حسنه
  • مخالف با نظم عمومی
  • خلاف قوانین و موازین شرعی

افراد خواهان ذینفع چه معنایی  دارد؟

احتمالا اگر به بررسی قوانین ثبت طرح صنعتی و اختراعات نگاهی انداخته باشید متوجه عبارت خواهان باید ذینفع باشند شدهاید. شاید برای شما سوال شده که این عبارت به چه معنا است؟ به طور کلی اینکه منظور از این افراد چه کسانی است کاملا واضح و مشخص نیست اما در معنایی دیگر این افراد میتوانند کسانی باشند که با ثبت طرح صنعتی شما حق و حقوقی از آنها زائل شود که در این صورت افراد میتوانند اقدام به ابطال گواهینامه ثبت طرح صنعتی شما کنند.

چگونه به دلیل سابقه افشا میتوان طرح صنعتی را باطل کرد؟

همانطور که گفتیم ابطال گواهینامه ثبت طرح صنعتی با استفاده از سابقه افشا امکانپذیر است. سابقه افشا به این معنا است که قبل از اقدام طراح برای ثبت طرح افراد ذینفع میتوانند اقدام به طرح شکایت در دادگاه کنند. دادگاه نیز موظف است به وسیله کارشناسان خود اقدام به بررسی شکایت کند و در صورتی که این حکم افشا تایید شد باعث ابطال گواهینامه میشود و در صورت تایید و داشتن سایر شرایط طرح صنعتی شما ثبت میشود. در صورت مواجه شدن با این مشکل میتوانید از وکلای مجرب کمک بگیرید تا در کمترین زمان ممکن پرونده شما را حل کنند.

مراحل ابطال گواهینامه ثبت طرح صنعتی

زمانی که پرونده توسط خواهان پیروز شد باعث ابطال گواهینامه ثبت طرح صنعتی میشود. طرف پیروز پرونده حکمی را در جهت ابطال گواهینامه دریافت میکند که در نهایت باعث باطل شدن ثبت طرح صنعتی میشود. با دریافت این حکم افراد ذینفع میتوانند به حق خود دست پیدا کنند و انحصاری بودن طرح از بین میرود و در نهایت شخص دیگری نمیتواند از آن استفاده کند. تا زمانی که طراح مالک اصلی است کپی برداری از آن ایراد دارد اما زمانی که گواهینامه باطل شود استفاده از طرح صنعتی برای تمامی عموم آزاد و بدون مشکل است.

کمک گرفتن از وکیل برای ابطال گواهینامه صنعتی

کمک گرفتن از وکیل برای ابطال گواهینامه صنعتی

برای ابطال گواهینامه ثبت طرح صنعتی کمک گرفتن از یک وکیل مجرب و متخصص در این حوزه بهترین کار است. افرادی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند همانند دیگر وکلای پروندههای ثبت اختراع و دعاوی علامتهای تجاری دارای دانش، تخصص و تجربه کافی در این زمینه هستند. مراحل ابطال گواهینامه به دلیل اهمیت داشتن بهتر است توسط افراد متخصص انجام شود تا با داشتن مدارک و سابقههای کافی در کوتاهترین زمان پرونده شما را حل کنند.. موسسه حقوقی عرفان با سالها تجربه در حوزههای حقوقی میتواند به شما کمک کند تا به نتیجه دلخواه خود با کمک بهترین وکلا برسید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید