طرح صنعتی دارای قواعد و مقررات مختص به خود می باشد که در صورتی که از این قوانین تبعیت نشود، موجبات ابطال طرح صنعتی را فراهم می آورد.
بنابر ماده ۱۰۳ آئین نامه اجرایی ثبت اختراعات و طرح صنعتی، هر ذینفعی می تواند از دادگاه درخواست ابطال گواهینامه طرح صنعتی کند.
لازم به ذکر است برای به ثمر رسیدن این درخواست ابطال در دادگاه باید اثبات شود که ثبت کننده طرح، پدید آورنده و یا قائم مقام قانونی آن نمی باشد.
همانطور که ذکر شد در مجموع طرح صنعتی دارای شرایط خاصی است که موضوع ماده ۲۰ و ۲۱ قانون ثبت اختراعات و طرح صنعتی است.
چنانچه اثبات شود هر یک از این شرایط در این طرح صنعتی نقض شده اند، با صدور رأی دادگاه سبب ابطال سند طرح صنعتی خواهد شد.
به طور کلی در صورتی که حتی پس از ثبت، عدم تناسب طرح مورد نظر با موازین اخلاقی و شئونات اسلامی عنوان شود، با طرح شکایت از سوی ذینفعان امکان ابطال گواهینامه طرح صنعتی به وجود می آید.
طرح شکایت و رسیدگی به ابطال گواهی نامه طرح صنعتی دارای قواعد خاصی است که عدم رعایت ترتیب قانونی درآن فقط به طولانی تر شدن روند کمک می کند.
پیشنهاد می شود این امور را به متخصصین این حوزه بسپارید تا در وقت و هزینه خود صرفه جویی کرده باشید.
متقاضیان می توانند از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان موسسه عرفان در ارتباط باشند. کلیه خدمات ثبت طرح صنعتی، فروش طرح صنعتی در موسسه حقوقی عرفان به صورت تخصصی انجامی می گردد.

ابطال گواهینامه طرح صنعتی

موارد و دلایل متعددی موجب بطلان طرح می گردد. چنانچه ابطال طرح صنعتی به انواع متعددی منقسم می شود که یکی از مهم ترین آن ها اصالت نداشتن و بدیع نبودن آن است.
در وهله اول برای ابطال سند طرح صنعتی مورد نظر باید یک دادخواست مبنی بر ابطال گواهینامه با تبعیت از قوانین مربوطه تنظیم گردد.

  • اصیل بودن طرح صنعتی

اصیل بودن یک طرح به معنای عدم شباهت آن با سایر طرح ها است و پیش از اقدام به ثبت باید بدانید که طرح معرف کسب و کار شما می باشد.
در صورتی که طرح شما اصیل نباشد و با این حال به ثبت نیز برسد، افراد ذینفع می توانند از شما شکایت کنند و اقدام به ابطال گواهینامه ثبت طرح صنعتی شما کنند.

  • جدید و بدیع بودن طرح صنعتی

از دیگر موارد مهم برای ثبت طرح صنعتی جدید بودن آن است و زمانی که طرحی را انتخاب می‌کنید باید بدیع و ناشناخته باشد.
طرح مورد نظر نباید در هیچ کجا مورد استفاده قرار نگرفته باشد پس بهتر است پیش از اقدام به ثبت طرح، نظر بر موضوع استعلام ثبت طرح صنعتی نیز داشته باشید.

دلایل ابطال گواهینامه طرح صنعتی

ابطال گواهینامه ثبت طرح صنعتی به دلایل متعددی صورت می پذیرد چنانچه در اینجا موارد اصلی و برخی دلایل ابطال گواهینامه طرح صنعتی را ذکر می کنیم:

  • رعایت نکردن شرایط و قوانین شکلی ثبت طرح صنعتی
  • افشاء طرح مورد نظر پیش از ثبت قانونی آن
  • همانطور که شرح دادیم اصیل نبودن و بدیع و جدید نبودن طرح موجب ابطال طرح صنعتی می شود.
  • عدم تناسب با اخلاق حسنه، شئونات اسلامی و نظم عمومی
  • عدم تبعیت از موازین شرع

نکته: عدم افشاء طرح پیش از ثبت قانونی بسیار حائز اهمیت است و متقاضیان نباید پیش از ثبت در هیچ کجای اقدام به افشاء طرح صنعتی مورد نظر کنند.
با افشاء پیش از ثبت موجبات ابطال سند طرح توسط سایر رقبا و ذینفعان را فراهم آورده اید و دادگاه صالح نیز با بررسی و تائید این دادخواست، دستور ابطال گواهی نامه طرح را صادر می کند.

دلایل ابطال گواهینامه طرح صنعتی

روند ابطال سند طرح صنعتی

زمانی که پرونده توسط خواهان پیروز شد، سبب ابطال گواهینامه ثبت طرح صنعتی می شود و حکمی را در جهت ابطال گواهینامه دریافت خواهند کرد.
با دریافت این حکم، افراد ذی نفع می‌توانند به حق خود دست پیدا کنند و در نهایت شخص دیگری به غیر از مالک جدید آن نمی تواند از آن استفاده کند.
تا زمانی که طراح، مالک اصلی باشد کپی برداری از آن ایراد دارد اما زمانی که گواهینامه باطل شود و توسط دیگری به ثبت نرسد، سایرین نیز ممکن است از آن استفاده نمایند.
نکته: به طور کلی اینکه منظور از این افراد چه کسانی است کاملا واضح و مشخص نیست.
اما در معنایی دیگر این افراد می‌توانند کسانی باشند که با ثبت طرح صنعتی مورد نظر شما حق و حقوقی از آن ها زایل شود.
در این صورت این افراد اقدام به ارائه دادخواست برای ابطال سند طرح شما می کنند که باید دلایل مستندی نیز داشته باشند.

روند ابطال سند طرح صنعتی

ابطال گواهینامه طرح صنعتی در موسسه عرفان

متقاضیان می توانند برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص ابطال گواهینامه طرح صنعتی و کلیه امور مربوطه از طریق شماره ۰۲۱۸۸۵۴۷۸۶۰ با کارشناسان و وکلا مجرب موسسه تدبیر توسعه عرفان در ارتباط باشند.
موسسه عرفان با حذف واسطه ها و بهره گیری از متخصصین این حوزه توانسته است هزینه این خدمات را کاهش دهد و این امور را در حداقل زمان به انجام رساند.