ثبت شرکت

ثبت شرکت

ثبت شرکت

برای ثبت شرکت اعم از شرکت با مسئولیت محدود و ثبت شرکت سهامی خاص که از رایج ترین انواع اشخاص حقوقی در ایران هستند می توانید با تضمین قیمت و کیفیت ارائه خدمات ، این امر را به وکلای مجرب موسسه حقوقی عرفان بسپارید .

 • مدت زمان: حدود 10 روز کاری
 • هزینه ها: بین 5 تا 12 میلیون تومان
 • نحوه ثبت: آنلاین و حضوری
 • مدارک: مدارک هویتی اشخاص - کدپستی - شماره تماس - موضوع شرکت - انتخاب نام

مشاوره میخوای؟ فرم درخواست مشاوره
ثبت شرکت

ثبت شرکت چیست؟

ثبت شرکت اولین اقدام جهت فعالیت قانونی و رسمی و حضور در بازارهای رقابتی سالم می باشد و دارای انواع متعددی است که بر حسب مورد تقاضا باید انتخاب شود.

اشخاص حقوقی یا همان شرکت ها در هفت نوع سهامی خاص و عام، با مسئولیت محدود، نسبی، تضامنی، مختلط سهامی و مختلط غیرسهامی و تعاونی قابل ثبت می باشد.

رایج ترین نوع شخصیت حقوقی که در ایران به ثبت می رسد، شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود می باشد. پیش از انتخاب نوع شرکت باید مواردی از قبیل تعداد اعضاء هئیت مدیره، میزان سهام، هدف از فعالیت و.. را در نظر گرفت و یا از متخصصین این حوزه مشاوره دریافت نمایید.

با توجه به گستره فعالیتی، کسب اطلاعات دقیق حقوقی بر حسب مورد پیش از ثبت شرکت کمک به سزایی به جلوگیری از هدررفت سرمایه و زمان متقاضی خواهد داشت.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت

همانطور که ذکر شد اشخاص حقوقی دارای انواع متعددی می باشد چنانچه پس از ثبت در سامانه مربوطه باید مدارک مورد نیاز با توجه به نوع شرکت تنظیم گردد. در اینجا به صورت کلی به مدارک لازم جهت ثبت شرکت می پردازیم که عبارتند از:

 • مدارک هویتی(شناسنامه و کارت ملی) اعضاء هیئت مدیره و سهامداران
 • ارائه پاسپورت و اخذ کدفراگیر برای اتباع خارجه اعضاء یا سهامداران
 • ارائه وکالتنامه وکیل دادگستری که به امضاء صاحب حق توکیل رسیده باشد.
 • ارائه گواهی و نامه از بانک مبنی بر پرداخت حداقلی 35 درصد از سرمایه شرکت (صرفاً برای شرکت های سهامی)
 • دو سری کپی از مجمع عمومی موسسین

 • دو نسخه صورتجلسه هیئت مدیره شرکت

 • اخذ مجوز از مراجع ذی صلاح در صورت لزوم

نکته : لازم به توجه است که متقاضیان ثبت شرکت از سال 1400 به بعد باید پیش از اقدام به ثبت شخصیت حقوقی در مرجع ثبت شرکتها، در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشند.

مراحل ثبت شرکت

مراحل ثبت شخصیت حقوقی نیز مانند تنظیم مدارک از رویه یکسانی پیروی می کند اما تفاوت هایی دارد و به صورت کلی مراحل ثبت در 5 گام ذیل مختصر می شود؛


ثبت شرکت
1- انتخاب نوع شرکت

وفق بر ماده 20 قانون تجارت شرکت ها به هفت نوع تقسیم می شوند که در بالا ذکر کردیم.

برای انتخاب نوع شرکت باید شرایط مختلفی را در نظر بگیرید به عنوان نمونه تعداد اعضاء در شرکت مسئولیت محدود حداقل دو نفر و در سهامی خاص سه نفر است.

درشرکت سهامی خاص نیاز به دو بازرس رسمی و علی البدل نیز هست اما در شرکت با مسئولیت محدود این چنین نیست.این در حالی است که اعضاء در شرکت محدود بیش از 12 نفر باشند باید هیئت ناظر تشکیل داد.

نوع و میزان سرمایه نیز در تمامی انواع شرکت ها یکسان نیست چنانچه در در شرکت با مسئولیت محدود حداقل سرمایه یک میلیون ريال و در سهامی عام پنج میلیون ريال می باشد.


2- تنظیم مدارک و مستندات مربوطه

پس از انتخاب نوع شرکت باید تمامی مدارک و ضمائم مذکور در فوق تکمیل گردد و به امضاء اعضاء و سهامداران شرکت برسد.


3- ثبت در مرجع ثبت

پس از تکمیل مدارک، تمامی اطلاعات من جمله میزان سرمایه، نوع سرمایه، اطلاعات هویتی اشخاص، آدرس و تلفن و... باید در سامانه وارد شود.

جزئیات ضمائم به همراه وکالتنامه باید در سامانه ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری به نشانی irsherkat.ssaa.ir به طور دقیق عنوان گردد.


4- ارسال پرونده به مرجع

تمامی مدارک در پوشه مخصوص ثبت اشخاص حقوقی و باید صرفاً از طریق پست به مرجع ثبت استان تسلیم گردد. لازم به ذکر است مراجعه حضوری به اداره حین تقاضا هیچ تاثیری در تسریع انجام کار ندارد.


5- پرداخت هزینه های قانونی و روزنامه

پس از تسلیم و ارسال مدارک به مرجع مربوطه باید هزینه های قانونی مانند هزینه روزنامه رسمی و کثیر الانتشار پرداخت گردد و تا در نهایت به ثبت آگهی ختم شود.

ثبت شرکت در موسسه عرفان

موسسه حقوقی تدبیر توسعه عرفان تمامی خدمات مرتبط و ضروری امور ثبتی، اخذ کد اقتصادی برای فعالیت رسمی و امور مالیاتی و... را با حداقل هزینه عملی می سازد.

متقاضیان برای دریافت مشاوره رایگان می توانند از طریق راه های ارتباطی و یا شماره زیر با ما در تماس باشند.

درخواست ثبت شرکت

قانون موضوعی پیچیده است که با نادیده گرفتن کوچکترین جزئیات، مشکلات عدیده ای برای شخص بدنبال خواهد داشت. لذا از متخصصین این حوزه کمک بگیرید.


پرسش و پاسخ

وبلاگ

مطالب مرتبط

s/custom.js">